fot. pixabay.com

Spada liczba mieszkań budowanych w Polsce

W Polsce budowanych jest coraz mniej mieszkań. Według GUS-u w kwietniu rozpoczęto o blisko 21 proc. mniej nowych inwestycji niż w marcu. Tymczasem wielkimi krokami zbliża się program Pierwsze Mieszkanie, który wprowadzi dwuprocentowy kredyt na własne lokum. Eksperci przekonują, że ceny nowych mieszkań nie będą maleć.

„Liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto w kwietniu 2023 roku spadła o 28,1 procent rok do roku, a miesiąc do miesiąca spadła o 20,7 procent” – takie alarmujące dane zaprezentował GUS.

Na spadek liczby nowych budów wskazuje Polski Związek Firm Deweloperskich. To trend obserwowany od dawna – mówi wiceprezes Związku, Konrad Płochocki.

– Rok temu w kwietniu już widzieliśmy początek tego załamania się związanego z wojną. Dzisiaj głównymi czynnikami hamującymi nowe inwestycje jest obawa o wysoki koszt inwestycji, czyli rosnące koszty materiałów budowlanych, rosnące koszty pracy – wskazuje Konrad Płochocki.

Wraz ze wzrostem rat kredytów hipotecznych spadał popyt na mieszkania. Wysokie raty dotykają nie tylko potencjalnych nabywców, ale także deweloperów chcących zaciągnąć kredyt inwestycyjny. Problemem jest także biurokracja.

– To oczywiście problem dostępności gruntów oraz czasu wydawania decyzji i ten czas nieubłaganie nadal się wydłuża. 5 lat zajmuje zrealizowanie całej inwestycji – 3 lata to są formalności, 2 lata to jest budowa – podkreśla Konrad Płochocki.

Skrócenie procedur pozwoliłoby deweloperom na zmniejszenie marż i obniżenie cen mieszkań. Prawo jest upraszczane – zapewnia wiceminister rozwoju i technologii, Piotr Uściński.

– Prowadzimy deregulację prawa budowlanego, prowadzimy nową ustawę o planowaniu przestrzennym, które przyspieszają procesy budowlane – zwraca uwagę Piotr Uściński.  

Deweloperzy przewidują, że tegoroczne ceny nowych mieszkań będą wyższe o ponad 10 procent rdr. Ekonomista dr Krystian Mieszkała zaznacza, że ceny nowych mieszkań nie będą spadać.

– Nie będzie można mówić o spadku ceny mieszkań. To, o ile mieszkania będą drożały, będzie zależało od dwóch czynników, czyli, po pierwsze, od kosztów budowy, a po drugie – od popytu – wyjaśnia dr Krystian Mieszkała.

To od samych zainteresowanych zależą ceny mieszkań – mówi ekonomista Paweł Dołkowski.

– Czy poczekają, wstrzymają i wymuszą na deweloperach, żeby te ceny były na poziomie bardzo rozsądnym – akcentuje Paweł Dołkowski.

Zachętą do kupna mieszkania ma być dla wielu osób rządowy program Pierwsze Mieszkanie. Wprowadza on oszczędzanie oraz dwuprocentowy kredyt na zakup pierwszego mieszkania.

– Z niską stopą procentową, ze stałą stopą procentową przez pierwsze 10 lat tak, żeby każdy miał pewność, że to będzie bezpieczne dla jego rodziny, dla budżetu domowego – tłumaczy Piotr Uściński.

Z rozwiązania skorzystają osoby, które nie ukończyły 45 roku życia. Kredyt ma obowiązywać od 1 lipca i przysługiwać na zakup pierwszego mieszkania z rynku pierwotnego i wtórnego.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl