By Architect of the Capitol - aoc.gov, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=7531712

Uchwała Senatu ws. współpracy ze Stanami Zjednoczonymi

Senat przyjął w środę rezolucję w sprawie wzmocnienia współpracy ze Stanami Zjednoczonymi. Dokument przygotowali senatorowie Koalicji Obywatelskiej. Prawo i Sprawiedliwość opowiedziało się przeciw uchwale.

Za przyjęciem rezolucji głosowało 51 senatorów, 48 było przeciw, a jeden senator wstrzymał się od głosu. Senatorowie nie zgodzili się na odrzucenie projektu oraz nie przyjęli zaproponowanej do niego poprawki. Projekt rezolucji przygotowali senatorowie KO.

Dokument dotyczy wzmocnienia współpracy ze Stanami Zjednoczonymi. W uchwale wyrażono solidarność z narodem amerykańskim po tragicznych wydarzeniach w Waszyngtonie. Jednocześnie zadeklarowano chęć wzmacniania współpracy z Kongresem i nowym prezydentem USA.

Według opozycji, uchwała wypełnia lukę w polskim stanowisku wobec wydarzeń w USA i podkreśla wagę relacji dwustronnych.

Jednak zdaniem klubu PiS, uchwała może być odczytana jako próba ingerencji w wewnętrzną sytuację w Stanach Zjednoczonych.

Senat nie prowadzi własnej polityki zagranicznej – wskazał senator PiS, Jerzy Czerwiński.

Artykuł 146 punkt ustęp 1 konstytucji: „Rada Ministrów prowadzi politykę wewnętrzną   i zagraniczną RP”. Artykuł 133 ustęp 3: „Prezydent RP w zakresie polityki zagranicznej współdziała z prezesem Rady Ministrów i właściwym ministrem”. Senat nie ma w swoich kompetencjach żadnych uprawnień dotyczących polityki zagranicznej. Czym innym jest ocenianie katastrof naturalnych – typu pożar w Australii. Czym innym są chwały natury historycznej, a czym innym bieżące reagowanie na zdarzenia poza granicami Polski – powiedział senator PiS.

W wyniku ubiegłotygodniowych zamieszek na Kapitolu zginęło 5 osób.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj