[TYLKO U NAS] Pos. Sasin w TV Trwam: prezydenckie weta oznaczają zatrzymanie reformy sądownictwa

Te dwa weta oznaczają dzisiaj de facto zatrzymanie reformy sądownictwa – mówił w poniedziałkowym wydaniu „Polskiego punktu widzenia” na antenie TV Trwam Jacek Sasin. Poseł Prawa i Sprawiedliwości komentował poniedziałkową zapowiedź prezydenta Andrzeja Dudy o zawetowaniu ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa.

Polityk partii rządzącej przyznał, że stanowisko prezydenta – zwłaszcza dotyczące ustawy o KRS – jest dla niego „dużym zaskoczeniem”. Wydawało się, że ta ustawa zostanie przez prezydenta przyjęta – mówił poseł Sasin.

– Jak wiemy, założenia tej ustawy były również z panem prezydentem wcześniej uzgadniane. Stąd, rzeczywiście, duże zaskoczenie. Bo ta decyzja, te dwa weta oznaczają dziś de facto zatrzymanie reformy sądownictwa – reformy, na którą, jestem o tym absolutnie przekonany, bardzo wiele osób w Polsce oczekuje – zauważył gość TV Trwam.

Z kolei odnosząc się do wątpliwości, które narosły wokół samego – bardzo szybkiego – trybu uchwalania ustawy o Sądzie Najwyższym, Jacek Sasin podkreślił, że wynikał on z braku możliwości prowadzenia merytorycznej dyskusji z partiami opozycyjnymi.

– Można by się było „przyczepiać” do tego trybu uchwalania ustaw – jak niektórzy twierdzą, zbyt szybkiego – gdyby rzeczywiście było tak, że w Sejmie dzisiaj jest możliwość merytorycznej dyskusji nad tymi projektami. Dzisiaj mamy sytuację taką, że oto naprzeciw obozu rządowego, większości parlamentarnej stoi opozycja totalna, która nie jest zainteresowana jakąkolwiek dyskusją, jest zainteresowana wyłącznie awanturą. I my zawsze mamy taki dylemat: czy toczyć tę awanturę przez wiele tygodni, żeby właściwie i tak nic nie uzyskać w zamian (…), czy też szybko kończyć te awantury uchwalaniem projektów ustaw – powiedział Jacek Sasin.

Polityk podkreślił, że jego zdaniem żadne ustępstwa wobec opozycji „niczego nie zmienią”.

RIRM

drukuj