fot. Tomasz Strąg

[TYLKO U NAS] J. Olszewski: A. Macierewicz to człowiek, który najlepiej sprawdza się w wykonywaniu zadań pozornie niemożliwych

Antoni Macierewicz to człowiek, który najlepiej sprawdza się w wykonywaniu zadań pozornie niemożliwych. Już kilka razy dowiódł, że takie niewykonalne rzeczy potrafi załatwiać – akcentował premier Jan Olszewski podczas „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Jan Olszewski zaznaczył, że szefa resortu obrony zna już prawie pół wieku i  uważa Antoniego Macierewicza za dużą indywidualność.

– To jest człowiek, który najlepiej sprawdza się w wykonywaniu zadań pozornie niemożliwych. Już kilka razy dowiódł, że takie niewykonalne rzeczy potrafi załatwiać. Myślę tutaj o sprawie rozwiązania Wojskowych Służb Informacyjnych i zbudowania w to miejsce Służby Kontrwywiadu Wojskowego –  powiedział premier.

Jan Olszewski tłumaczył, że wtedy prezydent Lech Kaczyński, po uchwaleniu przez Sejm ustawy o rozwiązaniu WSI gwałtownie szukał wykonawcy tego zadania.

– Nie było wątpliwości, że jest to rzecz niebywale trudna. Wtedy zwrócił się do mnie z pytaniem, czy uważam, że Antoni Macierewicz może sobie z tym zadaniem poradzić. Powiedziałem, że jeżeli ktoś może sobie z tym poradzić, to właśnie Antoni Macierewicz.  Następnie prezydent zapytał: a czy możesz ręczyć za jego lojalność? (…) Bez chwili zastanowienia powiedziałem, że oczywiście, mogę zaręczyć. Muszę powiedzieć, że ani ja nie miałem powodu czego żałować, ani bracia Kaczyńscy – podkreślił polityk.

Gość Radia Maryja odniósł się także do wypowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy, w której stwierdził, że teraz Antoni Macierewicz stosuje takie same ubeckie metody wobec generała Kraszewskiego, jak w swoim czasie Platforma Obywatelska stosowała wobec niego.

Jan Olszewski mówił, że jest to krzywdzące zarówno dla Antoniego Macierewicz, jak i Platformy Obywatelskiej. Dopuszczono się nadużyć, by pozbawić Antoniego Macierewicz dostępu do tajemnicy publicznej, (…) ale określać to jako ubeckie metody, to bardzo rażąca przesada – ocenił.

– Różnica zdań, która publicznie się pojawia, można powiedzieć nie jest pożyteczna z politycznego punktu widzenia, ale to jest naturalne. Natomiast podbijanie tej niezręcznej wypowiedzi prezydenta na gruncie publicznym jest pewnego rodzaju nadużyciem (…). Jestem z pokolenia, które miało nieszczęście doświadczyć tych metod (red. ubeckich), moi przyjaciele przypłacili to nawet życiem, dlatego uważam, że (…) takie porównania  budzą w ludziach mojego pokolenia opór. Powinno się tego używać tylko we właściwym kontekście i unikać przenoszenia na zupełnie inny czas, inne stosunki – oznajmił premier.

Gość „Aktualności dnia” ocenił również kwestię ewentualnego pozbawienia wykonywanej funkcji przez Antoniego Macierewicza w momencie rekonstrukcji rządu.

– Usunięcie Antoniego Macierewicza ze stanowiska ministra obrony narodowej oznaczałoby szkodę publiczną dla interesu armii.  Sprawy armii –  a wydaje się, że idą szybko i w dobrym kierunku  – w sytuacji, w której się znajdujemy są pierwszorzędną kwestią wagi państwowej – podkreślił premier Jan Olszewski

Cała rozmowa z premierem Janem Olszewskim dostępna jest [tutaj].

 

RIRM

 

 

drukuj