[TYLKO U NAS] Dr Wiśniewski: Cyberprzestrzeń to również niebezpieczeństwo

Dzisiejszy postęp technologiczny jest na tyle duży, że można w pewien sposób kontrolować informacje – powiedział w programie „Stan bezpieczeństwa państwa” na antenie TV Trwam dr Jan Wiśniewski, wykładowca WSKSiM. Jak dodał, ludzie nie do końca zdają sobie sprawę, jak łatwo mogą stracić w cyberprzestrzeni nie tylko środki finansowe, ale również ważne informacje.

Cyberprzestrzeń nas powoli ogarnia – wskazał dr Jan Wiśniewski.

– Dzisiejszy postęp technologiczny jest na tyle duży, że można w pewien sposób kontrolować informacje. Można również kontrolować, gdzie jaka osoba przebywa, patrząc na to, gdzie jest jej telefon. To jest niestety pewnym wyznacznikiem postępu technologicznego we współczesnych czasach – podkreślił wykładowca WSKSiM.

Postęp technologiczny powoduje, że musimy być gotowi mieć odpowiednie zabezpieczenia nawet w telefonach komórkowych – zaznaczył ekspert.

– Ludzie chyba nie do końca zdają sobie sprawę, jak łatwo mogą stracić z tego powodu nie tylko środki finansowe, ale również ważne informacje. Z raportów różnych firm i producentów programów antywirusowych widać, że np. w 2015 r. i 2016 r. znacznie wzrosła liczba ataków hakerskich na tego rodzaju urządzenia i prób pozyskania informacji – dodał dr Jan Wiśniewski.

Trzeba ustrzec się wchodzenia na różne niebezpieczne strony – przestrzegał wykładowca WSKSiM.

– To nie tylko chodzi o ściąganie różnego rodzaju filmów. Na stronach dość często celowo są zamieszczane różnego typu haki, ażeby je ściągnąć. Trzeba po prostu uważać. Trzeba być czujnym i posiadać programy antywirusowe – zaapelował dr Jan Wiśniewski, ekspert ds. stosunków międzynarodowych.

Całość programu „Stan bezpieczeństwa państwa” z udziałem dr. Jana Wiśniewskiego można zobaczyć [tutaj].

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl