fot. facebook.com/Łukasz Kister

[TYLKO U NAS] Dr Kister: Największe zagrożenie dla zachodnich krajów stanowią emigranci mieszkający tam od lat  

Zatrzymanie przepływu emigrantów nie rozwiąże problemów z terroryzmem. Obecnie największe zagrożenie stanowią ci, którzy w danym kraju mieszkają od wielu lat i nagle się radykalizują – powiedział w programie „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja ekspert ds. bezpieczeństwa dr Łukasz Kister.

Zarówno kraje Europy Zachodniej, jak i Stany Zjednoczone od wielu lat przyjmują do siebie emigrantów, których często służby nie były w stanie zweryfikować, natomiast Polska jest krajem w miarę jednolitym, dlatego jesteśmy bezpieczni – tłumaczył dr Łukasz Kister.

Każdy przybywający do Polski przybysz wywołuje pewne działania instytucji państwa. Są to działania związane z weryfikacją tego człowieka na granicy oraz rejestracją miejsca jego pobytu. To nie jest narzędzie inwigilacji, jak wiele osób wskazuje, ale chodzi tu o zwykłe funkcjonowanie państwa polskiego już od wielu lat. Nam więc będzie łatwiej wyłapywać osoby czy grupy, które się radykalizują, bądź też rekrutują do organizacji terrorystycznych – wskazał ekspert.

Gość „Aktualności dnia” zaznaczył, że zaprzestanie przyjmowania emigrantów nie rozwiąże problemów z terroryzmem.

Kraje Europy Zachodniej mają największy problem z tymi, którzy są już drugim, trzecim pokoleniem emigrantów tam osiedlonych, ponieważ nie wiadomo, kiedy dana osoba może się zradykalizować. Te osoby są łatwym łupem dla skrajnie religijnych grup. Zatamowanie dzisiaj przypływu emigrantów nie zmieni sytuacji Amerykanów, Brytyjczyków itd. Zagrożenie wypływa z tzw. mixu kulturowego, religijnego, światopoglądowego, które tam się znajduje – powiedział dr Łukasz Kister.

Gość Radia Maryja odniósł się również do ataku terrorystycznego z 31 października tego roku w Nowym Jorku i wskazał, że dokonał go nie emigrant, który dopiero przybył do Ameryki, ale młody muzułmanin, który nagle się zradykalizował.

Zamach w Nowym Jorku zorganizował młody mężczyzna, który do Stanów Zjednoczonych przybył przed kilkoma laty. Był on dobrze wykształcony i nie miał problemów z asymilacją. Nagle z różnych przyczyn dał się zradykalizować, a następnie zrekrutować do tego rodzaju zbrodniczego działania, którego dokonał – podkreślił dr Łukasz Kister.

Całość programu „Aktualności dnia” z udziałem dr. Łukasza Kistera można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj