fot. PAP/Albert Zawada

[TYLKO U NAS] T. Chróstny o mądrym korzystaniu z wakacji kredytowych: Przygotowaliśmy kalkulację wskazującą, że nadpłata 19,3 tys. złotych i skrócenie okresu kredytowania pozwala zaoszczędzić prawie 57 tysięcy złotych na odsetkach

Wakacje kredytowe są bardzo poważną ulgą w sytuacji, w której jako konsumenci i gospodarstwa domowe borykamy się z wysokimi stopami procentowymi. Pamiętajmy tylko o tym, że z jednej strony jest to ulga dla bieżącego budżetu, ale z drugiej strony możemy sobie bardzo mocno pomóc, jeśli te środki wykorzystamy do nadpłaty kredytu (…). Przygotowaliśmy kalkulację wskazującą, że nadpłata 19,3 tysięcy złotych i skrócenie okresu kredytowania pozwala zaoszczędzić prawie 57 tysięcy złotych na odsetkach. To są bardzo poważne oszczędności, które możemy wygenerować, jeśli nadpłacimy kredyt, korzystając ze środków, które zaoszczędzimy na wakacjach kredytowych – powiedział Tomasz Chróstny, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, w „Polskim punkcie widzenia” w TV Trwam.

Polacy, którzy wzięli kredyt na cele mieszkaniowe, mogą już składać wnioski związane z wakacjami kredytowymi. Ulga nie podoba się bankom, tak wiec niejednokrotnie próbowały one utrudniać skorzystanie z rządowego pomysłu. Konsumenci swoje uwagi kierują do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

– Wnioski związane z trudnościami wpływają regularnie. Mamy już kilkaset skarg, a drugie tyle stanowią skargi, które wpłynęły do Rzecznika Finansowego. Widzimy, że działania związane z rządowymi wakacjami kredytowymi są przez banki realizowane w sposób niezgodny z przepisami. Już teraz zauważamy, iż ten stan poprawia się, abyśmy jako konsumenci mogli skorzystać z wakacji kredytowych, natomiast naszą rolą jest to, aby ten proces przebiegał w sposób niezakłócony i zgodnie z przepisami prawa (…). Wakacje kredytowe są bardzo poważną ulgą w sytuacji, w której jako konsumenci i gospodarstwa domowe borykamy się z wysokimi stopami procentowymi. Pamiętajmy tylko o tym, że z jednej strony jest to ulga dla bieżącego budżetu, ale z drugiej strony możemy sobie bardzo mocno pomóc, jeśli te środki wykorzystamy do nadpłaty kredytu – wskazał Tomasz Chróstny.

UOKiK przygotowało specjalną kalkulację, która ma zachęcić konsumentów do nadpłacania kredytów.

– Przygotowaliśmy kalkulację wskazującą, że nadpłata 19,3 tysięcy złotych i skrócenie okresu kredytowania pozwala zaoszczędzić prawie 57 tysięcy złotych na odsetkach. To są bardzo poważne oszczędności, które możemy wygenerować, jeśli nadpłacimy kredyt, korzystając ze środków, które zaoszczędzimy na wakacjach kredytowych – powiedział gość TV Trwam.

Wakacje kredytowe to przede wszystkim ulga w bieżących wydatkach.

– Środki z wakacji kredytowych można wykorzystać do tego, aby zbudować sobie poduszkę finansową. Wchodzimy obecnie w trudny czas i wszyscy widzimy, co się dzieje wokół nas, dostrzegamy konflikt na Ukrainie. Musimy liczyć się z tym, iż obciążenia, które spotykają konsumentów, mogą niekiedy wzrosnąć, dlatego w pierwszej kolejności środki z wakacji kredytowych wykorzystajmy na poduszkę finansową, która przysłuży nam się w trudnych czasach – zaakcentował prezes UOKiK.

Gość „Polskiego punktu widzenia” przestrzegł przed wydawaniem środków, które zaoszczędzimy na wakacjach kredytowych, na zbędne wakacyjne wydatki. UOKiK przygotowało specjalny kalkulator, który pozwoli policzyć, ile zaoszczędzimy, jeśli nadpłacimy kredyt.

– Kalkulator jest dostępny bezpłatnie na naszej stronie. On umożliwia oszacowanie wysokości raty w konkretnej sytuacji, bo każdy zaciągał kredyt w innych okolicznościach. Dzięki niemu możemy realnie sprawdzić, jakie będą nasze korzyści, jeśli nadpłacimy nawet niewielkie kwoty. Chcemy pomóc, widząc, że rzeczywiście tego typu wsparcie też jest potrzebne. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak dużym obciążeniem są koszty odsetkowe wynikające z rat – mówił Tomasz Chróstny.

Jeden z banków niemiło zaskoczył swoich kredytobiorców, gdy w swoich harmonogramach zauważyli oni podwójne raty. Bank tłumaczył to „problemami z systemem informatycznym”.

– Weryfikujemy ten sygnał. Każdy sygnał, który do nas dociera, jest sprawdzany. Bardzo ważne jest to, żebyśmy zarówno my, jak i Rzecznik Finansowy dostawali wiadomości od konsumentów. Działamy, aby do tego typu nieprawidłowości w ogóle nie dochodziło. Jeśli jest zawieszenie raty, to ta rata wypada, a harmonogram powinien zostać niezmieniony. Pamiętajmy ponadto, że bank nie może pobrać żadnych opłat za to, że korzystamy z wakacji kredytowych. Jedynym wyjątkiem jest ubezpieczenie, tak aby ochrona ubezpieczeniowa była zachowana, natomiast bank nie ma prawa pobrać żadnych innych opłat – oznajmił prezes UOKiK.

radiomaryja.pl

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl