fot. tv trwam

[TYLKO U NAS] Red. G. Górny o atakach na warszawskie pomniki: To ideologiczna próba zdewastowania całego ładu kulturowego i cywilizacyjnego. To atak na świętość chrześcijańską i narodową

Jest to ideologiczna próba zdewastowania całego ładu kulturowego i cywilizacyjnego, jaki mamy w Polsce. To jest atak na świętość – zarówno chrześcijańską, jak i narodową – akcentował red. Grzegorz Górny w czwartkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja. Dziennikarz odniósł się w ten sposób do ostatnich ataków aktywistów LGBT na warszawskie pomniki, w tym figurę Jezusa Chrystusa. 

W nocy z wtorku na środę na warszawskie pomniki, w tym na figurę Chrystusa na Krakowskim Przedmieściu, nałożono tęczowe flagi oraz chustki z anarchistycznym symbolem. Z manifestu opublikowanego w internecie wynika, że akcja miała na celu walkę z homofobią. W środę wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta złożył zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, a w czwartek Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła postępowanie w sprawie obrazy uczuć religijnych i znieważenia pomników. [czytaj więcej] 

– To są bitwy w bardziej ogólnej wojnie – wojnie kulturowej, cywilizacyjnej, ideologicznej. W przypadku ataków na pomniki znane każdemu Polakowi, mamy do czynienia z agresją symboliczną, z atakiem kulturowym, gdzie celem jest poniżanie, ubliżanie, ośmieszanie, profanowanie, bezczeszczenie drogich nam symboli – zarówno religijnych, jak i narodowych, patriotycznych. Ci agresorzy nie są zwykłymi wandalami, którym sprawia radość atakowanie zabytków kultury czy sztuki, ale atakowanie symboli, a tak naprawdę pewnej rzeczywistości, jaka stoi za tymi symbolami, którą tutaj jest religia chrześcijańska – wyjaśnił Grzegorz Górny.

Gość „Aktualności dnia” przypomniał słowa Ojca Świętego Jana Pawła II wypowiedziane w Warszawie podczas pielgrzymki do Polski 2 czerwca 1979 roku.

– Jan Paweł II mówił, że nie można zrozumieć Warszawy bez Chrystusa. Nie będziemy mogli jej zrozumieć, jeżeli nie będziemy pamiętać, że pod tymi samymi gruzami legł Chrystus ze swoim krzyżem spod kościoła na Krakowskim Przedmieściu. Jest to symbol bardzo drogi nie tylko mieszkańcom Warszawy, ale też wszystkim Polakom. Atak na ten symbol, to jest atak na świętość – zarówno chrześcijańską, jak i narodową – podkreślał dziennikarz.

Grzegorz Górny wspomniał, że to nie pierwsze tego typu ataki aktywistów LGBT. Przypomniał o incydentach, które miały miejsce przed wyborami do Parlamentu Europejskiego w ubiegłym roku.

– Pewnie wszyscy pamiętamy profanacje, jakie miały miejsce podczas procesji Bożego Ciała, kiedy zwolennicy ideologii LGBT robili pseudoprocesje, podczas których w profaniczny sposób szydzono z Najświętszego Sakramentu albo przedstawiano wizerunki Matki Bożej Częstochowskiej w kontekstach symbolicznych związanych z LGBT. To jest ciąg dalszy. Na ulotkach, które teraz towarzyszyły bluźnierczym akcjom, były wyraźne zapowiedzi, że to nie jest koniec i że będą kontynuować swoją walkę – zaznaczył publicysta.

Zdaniem rozmówcy Radia Maryja, poczucie bezkarności aktywistów LGBT wynika z poczucia wsparcia ze strony części polityków.

– To dotyczy zwłaszcza Warszawy, dlatego że środowiska LGBT są dofinansowywane z budżetu miasta. One świętowały jako swój triumf podpisanie Karty LGBT przez prezydenta Rafała Trzaskowskiego, wobec tego mogą czuć się bardzo pewnie – argumentował gość „Aktualności dnia”.

– Konieczne są bardziej zdecydowane interwencje – doniesienia do prokuratury, nacisk na organy sprawiedliwości, żeby zaczęto egzekwować obowiązujące w Polsce prawo, które dotyczy chociażby obrażania uczuć religijnych osób wierzących, dewastowania pomników, zabytków architektury. Myślę, że należy też uświadamiać, uwrażliwiać ludzi, że ta agresja bierze się z czegoś, co jest zakorzenione w świecie kultury i walki duchowej, czyli z ideologii LGBT. To ona jest główną przyczyną ataków i motywuje do agresji symbolicznej aktywistów LGBT. (…) Jest to ideologiczna próba zdewastowania całego ładu kulturowego i cywilizacyjnego, jaki mamy w Polsce – ocenił redaktor.    

Całą rozmowę z red. Grzegorzem Górnym w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj