pixabay.com

[TYLKO U NAS] R. Opas: Od soboty osoba posiadająca polskie prawo jazdy nie będzie musiała mieć przy sobie takiego dokumentu

Od soboty osoba posiadająca polskie prawo jazdy nie będzie musiała mieć przy sobie takiego dokumentu. Policjanci w czasie kontroli zapytają o dane osobowe i sprawdzą je w systemie informatycznym. Każdy radiowóz jest wyposażony w taki system – powiedział komisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji na antenie Radia Maryja w audycji „Aktualności dnia”.

4 grudnia wchodzi w życie tzw. pakiet deregulacyjny. Nowe przepisy wprowadzają szereg ułatwień w Prawie o ruchu drogowym. Komisarz Robert Opas poinformował, że „kierowcy nie będą mieć obowiązku posiadania prawa jazdy przy sobie”.

– Od soboty osoba posiadająca polskie prawo jazdy nie będzie musiała mieć przy sobie takiego dokumentu. Policjanci w czasie kontroli zapytają o dane osobowe i sprawdzą je w systemie informatycznym. Każdy radiowóz jest wyposażony w taki system. Ostatnie dni warto poświęcić na odwiedzenie strony policji i skorzystanie z odnośnika do strony internetowej gov.pl, gdzie będzie można zobaczyć swoje dane i je ewentualnie skorygować – powiedział członek Biura Ruchu Drogowego KGP.

– Większość zmian dotyczy kwestii związanych z rejestracją, przerejestrowaniem pojazdów czy z wpisywaniem badań technicznych do dowodu – dodał.

Pojawił się też projekt nowelizacji ustawy przepisów o ruchu drogowym, który zakłada m.in. zakaz jazdy na zderzak, usunięcie ograniczenia do 60 km/h w terenie zabudowanym w godzinach nocnych, wprowadzenie pierwszeństwa dla pieszych, a także zakazanie używania telefonów na przejściu dla pieszych. Przepisy te mają wejść w przyszłym roku.

To krok w dobrym kierunku. Natomiast jest to faza wstępna, więc ciężko komentować przepisy, które dopiero złożono do Sejmu w formie projektu. Gdybyśmy wszyscy zastosowali się do obowiązujących przepisów, to w niektórych przypadkach byłoby to np. tylko podkreślenie roli pieszego w ruchu drogowym. Pieszymi jesteśmy wszyscy. Wsiadając za kierownicę pojazdu przestajemy myśleć o tej najważniejszej kwestii, bo piesi są niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego – zaznaczył gość Radia Maryja.

Komisarz Robert Opas wskazał, że „przepisy są bardzo dobre, ale kwestia stosowania się kierowców, szczególnie samochodów osobowych, jest kwestią dyskusyjną”.

– Gdybyśmy wyeliminowali czynnik ludzki i najważniejsze wykroczenia w postaci nieustąpienia pierwszeństwa przejazdu czy niedostosowania prędkości do warunków ruchu, to trafilibyśmy do czołówki krajów europejskich, jeśli chodzi o bezpieczeństwo ruchu drogowego, a na razie tak nie jest. Ten rok jest dużo lepszy, także w kategorii pieszych – podkreślił członek Biura Ruchu Drogowego KGP i dodał, że niestety w tym roku tylko kilka dni były dniami bez ofiar na polskich drogach.

– To zdecydowanie za mało – zakończył policjant.

Cała rozmowa z komisarzem Robertem Opasem dostępna jest [tutaj]

radiomaryja.pl

drukuj