[TYLKO U NAS] R. Cytacka: Msza św. w Katedrze Wileńskiej w języku polskim to wielkie wydarzenie. Zabiegaliśmy o to od kilkunastu lat

To, że w Katedrze Wileńskiej odbyła się Msza św. w języku polskim – to wielkie wydarzenie. Zabiegaliśmy o to od kilkunastu lat, ciągle mieliśmy negatywną odpowiedź. W końcu udało się! – informuje Renata Cytacka, wiceprezes Związku Polaków na Litwie, podczas rozmowy z portalem Radia Maryja. Eucharystia została odprawiona w czwartek w intencji Rzeczypospolitej Polskiej oraz wzajemnej przyjaznej współpracy Narodów Polski i Litwy.

W Bazylice archikatedralnej pw. św. Stanisława Biskupa i św. Władysława w Wilnie została odprawiona pierwsza od blisko 30 lat Msza św. w języku polskim. Renata Cytacka podkreśla, że jest to ogromny sukces.

– To, że w Katedrze Wileńskiej odbyła się Msza św. w języku polskim – to wielkie wydarzenie. Zabiegaliśmy o to od kilkunastu lat, ciągle mieliśmy negatywną odpowiedź. Teraz na posiedzeniu zarządu Związku Polaków na Litwie osobiście zaproponowałam, aby wystąpić z prośbą o Eucharystię w katedrze po polsku. Udało się! – mówi wiceprezes.

Społeczność polska na Litwie kilkadziesiąt razy zwracała się do kurii z prośbą o przywrócenie Mszy św. w katedrze w języku polskim.

– Ciągle nam odmawiano, a zwracaliśmy się od momentu oddania katedry wiernym. Już nawet w pewnym sensie straciliśmy nadzieję. Jednak teraz – po wizycie Papieża Franciszka na Litwie oraz z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości – zaproponowałam na posiedzeniu Zarządu Związku Polaków na Litwie, aby ponowić próbę. Nawet niektórzy z niedowierzaniem podeszli do mojego pytania. Jednak stwierdziłam, że trzeba dać szansę litewskiej stronie – wyjaśnia rozmówca portalu Radia Maryja.

Budowę obecnej katedry rozpoczęto po 1386 r. Świątynia niejednokrotnie ucierpiała na skutek pożarów i powodzi. W latach 1949-1988 katedra była zamknięta. Podczas II wojny światowej dobytek świątyni został rozkradziony, następnie przekazano ją Akademii Sztuk Pięknych, a w 1956 r. utworzono w niej galerię obrazów.

W 1989 r. bazylika archikatedralna pw. św. Stanisława Biskupa i św. Władysława w Wilnie została rekonsekrowana, odnowiona i zwrócona wiernym.  W tym samym roku Mszę św. w języku polskim celebrował tam ks. Józef Obrembski w intencji „odrodzenia państwa”. Z kolei w 1990 r. ks. kard. Henryk Gulbinowicz odprawił ostatnią w katedrze w języku polskim Eucharystię.

Monika Bilska/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl