[TYLKO U NAS] Prof. Pawłowicz: M. Gersdorf powinna uszanować polski porządek prawny

Głos Krajowej Rady Sądownictwa wyraźnie stwierdza, jaki jest status prawny. Sędzia Gersdorf – jak stwierdziła Rada – ma szanować ustrój konstytucyjny, polski porządek prawny – powiedziała w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja prof. Krystyna Pawłowicz. Konstytucjonalista odniosła się do orzeczenia KRS ws. byłej już I Prezes Sądu Najwyższego.

Po jasnym stanowisku prezes Trybunału Konstytucyjnego również Krajowa Rada Sądownictwa wskazała, że z mocy ustawy sędzia Małgorzata Gersdorf przeszła w stan spoczynku. Nie może przez to pełnić funkcji I Prezes Sądu Najwyższego. Więcej można przeczytać [tutaj].

Krajowa Rada Sądownictwa jest organem konstytucyjnym. Rada została powołana właśnie po to, by reprezentować interesy środowiska sędziowskiego – powiedziała prof. Pawłowicz.

– KRS składa się z sędziów i polityków. Większość mają sędziowie różnych rang. Ich głos wiele znaczy. Rada została wybrana przez parlament. Skład sędziowski został wskazany przez obywateli i uprawnionych środowisk grupy sędziów, zatem ten głos ma znaczenie – wskazała konstytucjonalista.

Jako członek KRS muszę powiedzieć, że konieczny był porządkujący głos organu konstytucyjnego, który reprezentuje na tym szczeblu środowiska sędziowskie i sędziów – dodała.

– Głos Krajowej Rady Sądownictwa wyraźnie stwierdza, jaki jest status prawny. Sędzia – jak stwierdziła Rada – ma szanować ustrój konstytucyjny, polski porządek prawny. Nie spełniwszy wymogów ustawowych, sędzia Gersdorf nie zgłosiła chęci do dalszego wykonywania zawodu. Otrzymała do prezydenta postanowienie o tym, iż jest sędzią w stanie spoczynku i powinna to uszanować – zaznaczyła prof. Pawłowicz.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości odniosła się również do karygodnego zachowania byłej I Prezes Sądu Najwyższego.

– Małgorzata Gersdorf nie powinna biegać na skargę, nie wynosić – co podkreślała Rada – swoich osobistych przekonań, uczuć i nastawienia za granicę, bo to nie jest odpowiedni środek do walki o Polskę i decydowania o polskim systemie prawnym, ale powinna uszanować polski porządek prawny – podkreśliła gość Radia Maryja.

 

 

RIRM

 

 

 

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl