fot. Tomasz Strąg

[TYLKO U NAS] Prof. P. Jaroszyński: Jeżeli odetniemy się od Ojczyzny – świat, w którym żyjemy stanie się pusty

Jeżeli odetniemy się od patriotyzmu, od Ojczyzny, od narodu – istnieje poważne niebezpieczeństwo, że trafimy na pustkę; że świat, w którym będziemy żyli będzie światem pustym. Dlatego kierując się wskazaniami księdza prymasa Wyszyńskiego musimy pamiętać, że Ojczyzna jest naszym wielkim i świętym obowiązkiem – wskazał prof. Piotr Jaroszyński, wykładowca WSKSiM i KUL, podczas felietonu „Myśląc Ojczyzna” na antenie TV Trwam i Radia Maryja.

Prof. Piotr Jaroszyński wraz z początkiem 2019 roku zadał pytania o dzisiejsze znaczenie naszego związku z Ojczyzną i narodem, podczas gdy świat stoi otworem. Czy Ojczyzna, patriotyzm to jakakolwiek wartość, czy coś, co kiedyś miało znaczenie, ale dzisiaj już nie? – mówił.

Felietonista w programie „Myśląc Ojczyzna” przypomniał słowa ks. kard. Stefana Wyszyńskiego, które jako Prymas Tysiąclecia skierował w 1972 r. do polskiej młodzieży w Londynie: „Więź z Ojczyzną jest tajemnicą, którą możemy określić jako prawo natury, najbardziej podstawowe i najświętsze ze wszystkich przyrodzonych praw. Prawo, które muszą uszanować wszyscy! Ale i my je musimy uszanować, i to w duchu miłości, która nieustannie łączy nas z Bogiem, a przez Boga z ludźmi”.

– Po pierwsze, jest to „tajemnica”. Jest w tej miłości do Polski i do narodu coś tak głębokiego, że nie do końca zdajemy sobie z tego sprawę i nie do końca to rozumiemy. Następnie jest to „prawo natury”, a więc coś, co leży u podstaw moralności i u podstaw wartości, jakimi człowiek powinien żyć. Prawo natury mówi nam to, co powinniśmy zrobić, a nie tylko to, co nam się podoba. „Najbardziej podstawowe i najświętsze ze wszystkich przyrodzonych praw”, a więc tutaj znajdujemy się w centrum aksjologii, czyli centrum, gdzie tworzą się najbardziej podstawowe wartości wyznaczające sens i cel ludzkiego życia. Jeżeli odetniemy się od patriotyzmu, od Ojczyzny, od narodu – istnieje poważne niebezpieczeństwo, że trafimy na pustkę; że świat, w którym będziemy żyli będzie światem pustym. Dlatego kierując się wskazaniami księdza prymasa Wyszyńskiego musimy pamiętać, że Ojczyzna jest naszym wielkim i świętym obowiązkiem – podkreślił prof. Piotr Jaroszyński.

RIRM

drukuj