PAP/Piotr Nowak

[TYLKO U NAS] Prof. P. Czarnek: Nie jestem w stanie zrozumieć, dlaczego związki zawodowe występują przeciwko reformie Karty Nauczyciela

Związkowcy powinni porozmawiać z członkami związków zawodowych, dlaczego związek zawodowy występuje przeciwko podwyżkom wynagrodzeń o 20 proc. dla najmniej zarabiających nauczycieli, dlaczego występuje przeciwko rozwiązaniom, które powodują bardziej atrakcyjną pracę nauczyciela – mówił we wtorkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja prof. Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki. Wyjaśnił też, na jakim etapie znajdują się obecnie prace nad reformą oświaty, a także ocenił organizację tegorocznych egzaminów maturalnych.

Minister poinformował, że projekt nowelizacji ustawy o zmianach w prawie oświatowym jest gotowy.

– Został dobrze przepracowany przez posłów Prawa i Sprawiedliwości z sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży. Zresztą wcześniejsza ustawa, która nie została podpisana przez pana prezydenta, również była w dużej mierze autorstwa właśnie tych posłów – zaznaczył prof. Przemysław Czarnek.

Projekt zawiera drobne zmiany w stosunku do poprzedniego. Uwzględnia również sugestie Andrzeja Dudy.

– Jestem umówiony w tym tygodniu z szefem Kancelarii Prezydenta RP, z panią minister i będziemy rozmawiać na temat tego, w jaki sposób skonsultować to końcowo z urzędnikami Kancelarii Prezydenta. Jestem przekonany, że w najbliższym czasie ten projekt trafi pod obrady Sejmu w trybie poselskim, tak jak uzgodniliśmy i będzie mógł być prawem obowiązującym od nowego roku szkolnego – oznajmił szef resortu edukacji.

Głównym i niezmiennym założeniem projektu ustawy jest pełna transparentność i kontrola w zakresie zajęć dodatkowych prowadzonych przez organizacje pozarządowe.

– Szkoła jest miejscem pracy nauczycieli. Jeśli dodatkowo mają tam być organizacje pozarządowe i mają uczyć na zajęciach dodatkowych, to oczywiście pod nadzorem kuratora, bo kurator jest organem nadzoru pedagogicznego, ale w szczególności pod pełnym nadzorem rodziców – wskazał gość „Aktualności dnia”.

Zmiany w oświacie spotykają się z krytyką nie tylko z lewej strony sceny politycznej, ale także (choć z innych względów) ze strony oświatowej „Solidarności”.

– Związkowcy powinni porozmawiać z członkami związków zawodowych – i to wszyscy związkowcy ze wszystkimi członkami związków zawodowych, dlaczego związek zawodowy występuje przeciwko podwyżkom wynagrodzeń o 20 proc. – powtarzam – o 20 proc. dla najmniej zarabiających nauczycieli, dlaczego występuje przeciwko rozwiązaniom, które powodują bardziej atrakcyjną pracę nauczyciela w stosunku do tego, co było do tej pory, a zatem mogą zachęcać również tych, którzy dziś kończą studia do tego, żeby podejmować pracę w zawodzie nauczyciela. To jest uproszczenie awansu zawodowego, które skutkuje również podwyżką wynagrodzeń dla nauczycieli wchodzących do zawodu aż o 20 proc. od 1 września. Nie jestem w stanie zrozumieć, dlaczego związki zawodowe przeciwko temu występują – zwrócił uwagę rozmówca Radia Maryja.

Minister podsumował też przebieg tegorocznych egzaminów maturalnych. Zaznaczył, że przebiegły one dobrze pod względem organizacyjnym. Dzięki współpracy Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z Policją i dyrektorami szkół udało się uniknąć chaosu związanego z fałszywymi alarmami bombowymi, które były plagą ostatnich lat.

Całość rozmowy z prof. Przemysławem Czarnkiem jest dostępna [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl