PAP/EPA

Min. Z. Rau: Dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę oznaczał „załamanie się” niemieckiej polityki współzależności energetycznej od Rosji

Dzień rozpoczęcia agresji rosyjskiej na Ukrainę oznaczał „załamanie się” niemieckiej polityki współzależności energetycznej od Rosji – zaznaczył w Berlinie szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Zbigniew Rau. Dodał, że symbolami tej polityki były Nord Stream 1 i Nord Stream 2.

Minister podczas wtorkowej roboczej wizyty w stolicy Niemiec odbył dwustronne konsultacje. Rozmawiał z szefową niemieckiej dyplomacji, Annaleną Baerbock.

Na wspólnej konferencji prasowej Zbigniew Rau podkreślał, że Niemcy mają szczególną odpowiedzialność za pokój w Europie. Dodał, że dziś to naród ukraiński ponosi cenę wieloletniej niemieckiej polityki wobec Kremla, przed którą ostrzegała Polska.

– Oczekiwanie, które pojawia się w zaułkach Europy, że Rosja się zmieni po zawarciu rozejmu z Ukrainą, jest nie tylko kolejną polityczną mrzonką, ale bezpośrednim zagrożeniem dla pokoju w Europie. To też sprowadzanie zagrożenia zbrojną napaścią na kraje wschodniej flanki NATO, w tym na Polskę. Niemcy ponoszą szczególną odpowiedzialność za pokój w Europie, a Rosja jest tutaj zagrożeniem. Dlatego system bezpieczeństwa na Starym Kontynencie musi być zorientowany na powstrzymanie Rosji i udzielenie pomocy walczącej Ukrainie – zaznaczył minister Zbigniew Rau.

Szef resortu spraw zagranicznych wskazał, że Polska i Niemcy winny wspólnie dążyć do tego, by Rosja poniosła strategiczną klęskę w wojnie z Ukrainą.

Z kolei minister Annalena Baerbock powiedziała, że Niemcy pracowały, aby w budowę porządku dotyczącego pokoju włączyć jak najszerzej Rosję w ramach różnych instytucji, jednak prezydent Rosji arbitralnie z dnia na dzień zniszczył ten porządek.

Szefowa niemieckiego MSZ wyraziła przekonanie, że wkrótce zostanie uzgodniony szósty pakiet sankcji przeciwko Rosji. Podkreślała też znacznie współpracy przy wspieraniu Ukrainy oraz rozwijaniu alternatywnych źródeł energii.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl