fot. tv trwam

[TYLKO U NAS] Prof. Krysiak: Instytut Myśli Schumana wyszedł z propozycją utworzenia frakcji Schumana w PE

Chodzi o to, by wszystkie partie, którym zależy na ideach Schumana – na wspólnocie narodów Europy – utworzyły jedną frakcję w Parlamencie Europejskim. Ta partia mogłaby liczyć nawet 300 osób, co dawałoby możliwość zmieniania tego, co dzieje się obecnie w Brukseli – powiedział w programie „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja prof. Zbigniew Krysiak z Instytutu Myśli Schumana. Gość audycji odniósł się również do wyborów na szefa CDU w Niemczech oraz rosnących nastrojów społecznych w Europie.

Annegret Kramp-Karrenbauer, nowa szefowa CDU, będzie kontynuacją polityki, którą prowadziła Angela Merkel – powiedział prof. Zbigniew Krysiak.

Konkurent Annegret Kramp-Karrenbauer – Friedrich Merz, który dostał niewiele mniej głosów, prezentuje bardziej konserwatywne podejście do polityki. Może szkoda, że to nie on został szefem CDU. Merz zapowiadał, że będzie chciał skrócić kadencję Angeli Merkel jako kanclerza. Niestety, zostanie ona na swoim stanowisku do 2021 r. – zaznaczył profesor z Instytutu Schumana.

Gość Radia Maryja odniósł się również do nastrojów społecznych w Europie.

W Hiszpanii dochodzi do głosu partia Vox. Jest to prawicowa partia, która ma idee wspólnoty narodów Europy. Wydaje się, że w Niemczech też się wzmocni ta strona, której zależy na tym wymiarze. Podobnie rzecz się ma we Włoszech, a i warto zwrócić uwagę na gorącą sytuację we Francji – dodał.

W kontekście tak rosnących nastrojów europejskich Instytut Myśli Schumana wyszedł z propozycją utworzenia frakcji Schumana w Parlamencie Europejskim – zaznaczył prof. Krysiak.

Chodzi o to, by wszystkie partie, którym zależy na ideach Schumana – na wspólnocie narodów Europy – czyli np. takiej partii jak Prawo i Sprawiedliwość, Fides na Węgrzech, Vox w Hiszpanii, są również partie podobnie myślące w Rumunii, Chorwacji, we Włoszech. Ta partia mogłaby liczyć nawet 300 osób, co dawałoby możliwość zmieniania tego, co dzieje się obecnie w Brukseli – podkreślił gość „Aktualności dnia”.

Całość programu z udziałem prof. Krysiaka można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj