[TYLKO U NAS] Prezes PFRON-u: Zwiększenie dofinasowań do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych powinno ułatwić pracodawcom  utrzymanie miejsc pracy, ale też ich zwiększenie

Od przyszłego roku o ponad 403 mln 500 tys. zł wzrośnie dofinasowanie z budżetu państwa przede wszystkim na rehabilitację zawodową oraz na dofinasowanie wynagrodzeń dla osób z niepełnosprawnością. Powinno to ułatwić pracodawcom utrzymanie miejsc pracy, ale też ich zwiększeniezaznaczył Krzysztof Michałkiewicz, prezes Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON), w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Wskaźnik aktywności zawodowej osób niepełnosprawnych w Polsce wynosi 32 procent. Prezes PFRON-u został zapytany, jak ten wynik plasuje nas na tle państw europejskich oraz jakie działania są podejmowane, aby zmienić tę sytuację.

Trudno jest porównać ten wskaźnik na tle krajów europejskich z tego względu, że orzeczenie o niepełnosprawności jest różne w różnych krajach.  Często ze względu na dużą wydajność pracy osób, które u nas jeszcze funkcjonują, tam zaliczane są już do osób z niepełnosprawnością i ten wskaźnik  wygląda dużo lepiej w krajach Europy Zachodniej – zaznaczył gość Radia Maryja.

Niejednokrotnie bierność osób z niepełnosprawnością wynika z tzw. pułapki świadczeniowej. Chodzi o to, że pewne świadczenia, które człowiek dostaje z powodu swojej niepełnosprawności, są tak uregulowane, że rozpoczęcie zarabiania pieniędzy może się wiązać z częściową utratą, a nawet w niektórych przypadkach całkowitą utratą pracy.

Trudno jest rozmawiać o lękach osób niepełnosprawnych, ale z pewnością jednym z nich jest to, że świadczenie pielęgnacyjne, zasiłek czy renta socjalna są takim świadczeniem, które im przysługuje ze względu na to, że są osobami z niepełnosprawnością i oczywiście w zależności od tego, ile zarabiają – czy w danym miesiącu nie dostaną jakiejś nagrody, czy zwiększonego wynagrodzenia – jest niebezpieczeństwo i oczywiście takie lęki występują wśród osób z niepełnosprawnością, szczególnie tych, którzy mają problemy osobiste – wyjaśnił Krzysztof Michałkiewicz.

W Polsce powoli poprawia się sytuacja osób niepełnosprawnych intelektualnie, choć jest jeszcze wiele do zrobienia. Jednym z głównych problemów pozostaje sytuacja, kiedy umierają rodzice dorosłej osoby niepełnosprawnej oraz ich aktywizacja.

Cały czas pamiętamy o tym, żeby osoby niepełnosprawne maksymalnie aktywizować i tego typu historie się zdarzają. Bardzo dużo osób z niepełnosprawnością intelektualną znajduje swoje miejsce na Warsztatach Terapii Zajęciowej (WTZ). Tam cały czas podnoszone są wynagrodzenia przysługujące na jedną osobę (…). Część osób z niepełnosprawnością intelektualną znajduje się w specjalnych ośrodkach rehabilitacyjnych dla nich przeznaczonych i także w organizacjach pozarządowych, które prowadzą różnego rodzaju fundacje. Aktywny jest również Caritas, dlatego w przyszłym roku chcemy zwiększyć w sposób znaczący środki na te zadania. W tym roku było to 450 mln zł, a w następnym roku planujemy 900 mln zł na wsparcie organizacji pozarządowych – podkreślił gość Radia Maryja.

Wyjaśnił również, że nie różnicuje się osób niepełnosprawnych ze względu na rodzaj niepełnosprawności, tylko na jej stopień.

Na przykład przy autyzmie jest całe spektrum zachowań autystycznych i oczywiście niektórzy mogą być w stopniu lekkim, inni w umiarkowanym,  jeszcze inni w stopniu znacznym – dodał gość audycji „Aktualności dnia”.

Zwiększenie środków na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych o dodatkowe 400 mln rocznie zakłada projekt nowelizacji ustawy rehabilitacji zawodowej społecznej oraz zatrudnienia osób niepełnosprawnych, który we wtorek przyjęła Rada Ministrów.

– Przychody PFRON-u składają się głównie z wpłat od pracodawców, którzy zatrudniają lub nie zatrudniają osób z niepełnosprawnością. Natomiast w ramach tych przychodów i źródeł finansowania możemy także dostawać dotacje z budżetu państwa. Do tej pory dotacja wynosiła  676 mln 500 tys. złotych. Od przyszłego roku będzie to wzrost o ponad 403 mln 500 tys. zł z budżetu państwa i oczywiście jest ona przeznaczona przede wszystkim na rehabilitację zawodową oraz na dofinansowanie wynagrodzeń dla osób z niepełnosprawnością. Planujemy przeznaczyć 2 tys. 400 zł dofinansowanie przy znacznym stopniu niepełnosprawności, gdzie obecnie jest to 1 900 zł, natomiast 1 350 zł przeznaczyć na osoby pracujące zaliczane do umiarkowanego stopnia, gdzie obecnie jest to 1 200 zł, a w przypadku osób z lekkim stopniem niepełnosprawności to dofinansowanie wyniesie 500 zł, a obecnie jest 450 złotych. Zwiększenie dofinansowań do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych powinno ułatwić pracodawcom utrzymanie miejsc pracy  dla osób z niepełnosprawnością, ale też ich zwiększenie – zauważył prezes Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Całą rozmowę z Krzysztofem Michałkiewiczem można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl