fot. Mateusz Kacpura

[TYLKO U NAS] O. D. Wilczyński CSsR: Liczna grupa młodych ludzi odpowiedziała na nasze zaproszenie, aby uczestniczyć w warsztatach medialnych „Nowe widnokręgi – zrozumieć media”

Przeżywamy wielkie i radosne spotkania młodych ludzi, którzy przybyli do nas z różnych stron. Liczna grupa młodych ludzi odpowiedziała na nasze zaproszenie do tego, aby uczestniczyć w warsztatach medialnych „Nowe widnokręgi – zrozumieć media” – mówił o. Dawid Wilczyński CSsR, kierownik warsztatów w WSKSiM, w sobotnich „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

W Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu trwają warsztaty zimowe pod hasłem: „Nowe widnokręgi – zrozumieć media”. Zajęcia kierowane są do młodzieży szkół średnich [więcej].

– Przeżywamy wielkie i radosne spotkania młodych ludzi, którzy przybyli do nas z różnych stron. Liczna grupa młodych ludzi odpowiedziała na nasze zaproszenie do tego, aby uczestniczyć w warsztatach medialnych „Nowe widnokręgi – zrozumieć media”. Te warsztaty toczą się dwutorowo, ponieważ w czwartek rozpoczęły się warsztaty muzyczne prowadzone przez zespół muzyki sakralnej Lumen. Taką główną myślą tej części warsztatowej jest to, aby rozpalić te talenty, te inicjatywy, które młodzi ludzie mają w sobie w związku z muzyką, z grą na instrumentach – powiedział o. Dawid Wilczyński CSsR.

– Druga część warsztatowa jest to część dziennikarska. Można by to tak najogólniej ująć, ponieważ zakres i bogactwo tego, co oferuje uczelnia, jest potężne i jest dla nas wielką radością, że ludzie chcą z tego korzystać, bo przyjeżdżają już po raz kolejny. Około 30 proc. młodych ludzi to są osoby, które już uczestniczyły w warsztatach poprzednich edycji – letnich czy zimowych. (…) Ci, którzy przybywają już po raz któryś z rzędu, przyprowadzają też nowe osoby. To jest dla nas takim potwierdzeniem, jak wiele młodzi ludzie mogą wyciągnąć z tych warsztatów – dodał.

W tym roku tematyka warsztatów została w sposób szczególny ukierunkowana na social media. To wszystko, czego młodzi ludzie mogą doświadczać za pomocą świata wirtualnego, z którym są oni zaznajomieni, zakorzenieni w ten świat, a czasem nie do końca w sposób odpowiedni z tego świata korzystają – zauważył kierownik warsztatów.

– Wielkim zainteresowaniem cieszył się wykład zatytułowany: „Cyfrowy świat: rzeczywistość czy fikcja?” prowadzony przez jednego z wykładowców naszej uczelni. Młodzi ludzie podkreślali, że był to wykład nie tylko teoretyczny, ale także praktyczny, który pomógł im otworzyć oczy właśnie na ten świat social mediów. Również wielkim zainteresowaniem cieszył się wykład „Pedagogika mass mediów”, który prowadził Ojciec Dyrektor o. Tadeusz Rydzyk CSsR, z którym młodzi ludzie mieli sposobność się spotkać i wysłuchać słów Ojca Dyrektora, który położył szczególny nacisk na wychowanie – mówił redemptorysta.

Dużym zainteresowaniem wśród uczestników cieszyły się też warsztaty telewizyjne.

– Chcieliśmy pokazać media od takiej strony, w której możemy uczestniczyć jako odbiorcy, aby nie być takim biernym odbiorcą tej rzeczywistości; aby umiejętnie do tego wszystkiego podchodzić; aby być wyczulonym na wszelkiego rodzaju techniki, które mają na celu naszą uwagę rzucić w taką czy inną stronę; aby być tym mądrym odbiorcą mediów – tłumaczył gość „Aktualności dnia”.

W piątek w WSKSiM odbył się także dzień otwarty. Młodzież zainteresowana studiami miała okazję zobaczyć uczelnię od środka.

– Ojciec Dyrektor podkreślał, że chce, aby ci wszyscy, którzy tutaj przebywają, mogli w jak najlepszych warunkach studiować, wzrastać; aby mogli się skupić na tym, by zdobywać wiedzę, umiejętności, aby po prostu się rozwijać i służyć tym, co tutaj zdobędą. To wszystko uczelnia w jakże szerokim wymiarze zapewnia tym wszystkim, którzy chcą przybyć i korzystać z tego wielkiego bogactwa, dobrodziejstwa, które uczelnia chce zapewnić i chce się nim dzielić – podkreślał o. Dawid Wilczyński CSsR.

Całą rozmowę z o. Dawidem Wilczyńskim CSsR w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać [tutaj]. 

 

radiomaryja.pl

drukuj