[TYLKO U NAS] M. Romanowski o ustawie antyprzemocowej: To sprawcy przemocy powinni być zmuszeni do opuszczenia domu, a nie ofiary

Ideą projektu ustawy antyprzemocowej jest to, żeby to nie ofiary musiały opuszczać dom w sytuacji stosowania wobec nich przemocy, tylko żeby to sprawcy byli zmuszeni do opuszczenia miejsca zamieszkania Chodzi o to, by z jednej strony zastosować środki prawne, które rozwiążą tę sytuację, a z drugiej strony, żeby było to otrzeźwienie dla sprawcy – podkreślił Marcin Romanowski, wiceminister sprawiedliwości, podczas „Rozmów niedokończonych” w TV Trwam.  

Sprawca przemocy w rodzinie będzie musiał natychmiast opuścić dom, jeśli zostanie uznany za zagrożenie dla swoich bliskich. Przewidują to nowe przepisy, przygotowane i przedstawione w czwartek przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Decyzję o wyrzuceniu agresora będą mogli podjąć policjanci już w momencie interwencji. [czytaj więcej] 

– To projekt, który odpowiada na bardzo ważny problem – przemoc domową. Rocznie to ok. 0,5 mln osób, które albo są ofiarą, albo są dotknięte przemocą domową. Tutaj proponujemy bardzo rewolucyjne rozwiązanie, które w istotny sposób zmieni sytuację osób pokrzywdzonych przez tego rodzaju przestępczość. Ideą tej ustawy jest to, żeby to nie ofiary musiały opuszczać dom w sytuacji stosowania wobec nich przemocy, tylko żeby to sprawcy byli zmuszeni do opuszczenia miejsca zamieszkania (…). W jakimś sensie sprawcy będą musieli radzić sobie sami (…). Nakaz stosowany jest natychmiastowo i bezwarunkowo. Nie ma tutaj kwestii uzasadnienia, że dana osoba nie ma się gdzie podziać – mówił wiceminister sprawiedliwości. 

Gość TV Trwam podkreślił, że cała uwaga Ministerstwa Sprawiedliwości w kwestii zapobiegania przemocy domowej skupia się na ustawie o policji i na Kodeksie Postępowania Cywilnego.

– Naszym celem jest usprawnienie procedur. Przepisy materialne wśród prawników, które obowiązują, one pozostają, natomiast skupiamy się na sprawności państwa. Problemem, jeśli chodzi o osoby dotknięte tą przemocą, jest to, że pozostają ze sprawcą pod jednym dachem. Bardzo często następuje eskalacja sytuacji przemocowych. Często też tego typu przestępstwa, znęcania, nie są zgłaszane, albo ofiary wycofują się właśnie ze względu na sytuację pozostawania ze sprawcą w tym samym miejscu zamieszkania. To istotny problem społeczny (…), nakaz policyjny ma temu zapobiec, żeby na 14 dni od razu odizolować sprawcę. Jest to też dobre dla rodziny. To okazja, by rodzina doszła do siebie. Chodzi o to, by z jednej strony zastosować środki prawne, które rozwiążą tę sytuację, a z drugiej strony, żeby było to otrzeźwienie dla sprawcy – wskazał wiceminister.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl