fot. pixabay.com

[TYLKO U NAS] M. Guziak-Nowak: Gdyby polskie prawo chroniło chore dzieci, które powinny mieć zapewnione leczenie i wymagają specjalistycznej opieki, każdy z nas byłby na ich los o wiele wrażliwszy

Proszę sobie wyobrazić, co np. może czuć nastoletnia dziewczyna z zespołem Downa albo chłopak z rozszczepem kręgosłupa, kiedy w powracającej debacie społecznej słyszą, że lepiej właściwie będzie, gdyby ich nie było? […] Gdyby polskie prawo chroniło chore dzieci, które powinny mieć zapewnione leczenie i wymagają specjalistycznej opieki, każdy z nas byłby na ich los o wiele wrażliwszy mówiła we wtorkowym wydaniu „Aktualności dnia” Magdalena GuziakNowak, sekretarz Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka.

Dziś rozpoczęła się narodowa Nowenna Życia w intencji sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Modlitwa potrwa do 21 października. Dzień później TK – na wniosek grupy 119 posłów z różnych klubów i partii politycznych – zbada zgodność tzw. przesłanki eugenicznej z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej. Chodzi o przypadek, w którym prawo dopuszcza możliwość przeprowadzenia aborcji, jeśli u nienarodzonego dziecka zachodzi podejrzenie kalectwa bądź ciężkiej choroby.

W TK będą rozpatrywane jedynie aspekty prawne. Sędziowie orzekający tę sprawęnie będą zajmowali się argumentami społecznymi, religijnymi czy etycznymi, a one są przecież kluczowe. Dlaczego? Powodów jest wiele. Proszę sobie wyobrazić, co np. może czuć nastoletnia dziewczyna z zespołem Downa albo chłopak z rozszczepem kręgosłupa, kiedy w powracającej debacie społecznej słyszą, że lepiej właściwie będzie, gdyby ich nie było? – zauważyła Magdalena Guziak-Nowak.

Wadliwe niestety prawo, które pozwala w tym momencie na okrutną praktykę selekcji ludzi na godnych tego, aby się narodzić i na tych, którzy nie są tego godni, wzmacnia chore postawy. Gdyby polskie prawo chroniło chore dzieci, które powinny mieć zapewnione leczenie i wymagają specjalistycznej opieki, każdy z nas byłby na ich los o wiele wrażliwszy – dodała sekretarz Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka.

Gość Radia Maryja odniosła się również do osoby bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Legendarnego kapłana „Solidarności” nazywano czasami „obrońcą kołyski”. Mówił, że „zadaniem Kościoła jest nie tylko teoretyczne głoszenie świętości życia, prawa do życia nienarodzonych, lecz także praktyczna obrona tego prawa”.

W czasach, kiedy można było w Polsce dokonać aborcji, do ks. Jerzego Popiełuszki zgłaszały się kobiety będące w trudnej sytuacji. Nie miały bowiem odpowiedzialnego męża przy sobie, który mógłby się nią i dzieckiem zaopiekować. Ksiądz Jerzy Popiełuszko za własne pieniądze kupował wyprawki dla noworodków, lekarstwa, jeśli było im to potrzebne. Zachowało się także wiele przemówień czy kazań, w czasie których mówił o tym, że Kościół powinien bronić dzieci nie tylko w słowach, ale również przyjmować aspekt materialny – zaznaczyła Magdalena Guziak-Nowak.

Do akcji Nowenna Życia można włączyć się poprzez wydarzenie na https://www.facebook.com/events/705077490092981 oraz stronę internetową www.pro-life.pl/nowenna.

Całość „Aktualności dnia” z udziałem Magdaleny Guziak-Nowak można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj