fot. https://pixabay.com/

[TYLKO U NAS] Ł. Kipiel: Mamy bardzo dużo zgłoszeń o nieprawidłowym działaniu oczyszczalni ścieków. Obserwujemy również wiele nielegalnych zrzutów do rowów, do potoków

Mamy bardzo dużo zgłoszeń o nieprawidłowym działaniu oczyszczalni ścieków. Obserwujemy również wiele nielegalnych zrzutów do rowów, do potoków. (…) Nawet pył z opon, który spływa razem z deszczówką do potoków, negatywnie, często nawet śmiertelnie wpływa na ryby. Oprócz tego mamy oczyszczalnie, które nie radzą sobie z usuwaniem rożnych lekarstw czy antybiotyków – mówił Łukasz Kipiel, dyrektor biura Zarządu Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego w Nowym Sączu, w czwartkowej audycji „ Aktualności dnia” w Radiu Maryja.

Woda w życiu każdego człowieka odgrywa bardzo ważną rolę. Cały problem wynika z tego, że wody jest coraz mniej. Polska jest w grupie państw, którym grozi deficyt wody.

Mamy cały czas postępujące zmiany klimatyczne. Brakuje nam średniodobowych opadów. Te opady, które są teraz, mają raczej charakter nagły. Nie ma takich zjawisk, jakie mieliśmy kiedyś, że deszcze padały przez parę dni. Teraz mamy silną burzę, silne opady nawalne, gdzie ta ziemia nie zdąży nasiąknąć – zauważa gość Radia Maryja.

Na bardzo złą kondycję polskich wód wpływają zanieczyszczenia.

Mamy bardzo dużo zgłoszeń o nieprawidłowym działaniu oczyszczalni ścieków. Obserwujemy również wiele nielegalnych zrzutów do rowów, do potoków. (…) Nawet pył z opon, który spływa razem z deszczówką do potoków negatywnie, często nawet śmiertelnie wpływa na ryby. Oprócz tego mamy oczyszczalnie, które nie radzą sobie z usuwanie rożnych lekarstw czy antybiotyków – mówi dyrektor biura Zarządu Okręgu PZW w Nowym Sączu.

Bilans wodny środowiska może poprawić retencja wodna.

– Bardzo ważną rzeczą jest wykorzystywanie deszczówki. Postarajmy się zatrzymać ją na swojej posesji, w swoim mieście. (…) Także tworzenie drobnych zapór w lasach sprawi, że po takim nagłym opadzie ta woda nie będzie płynęła w postaci powodzi, tylko będzie powoli odpływała i zasilała pola i potoki – podkreśla Łukasz Kipiel.

Cała rozmowa z Łukaszem Kipielem w „Aktualnościach dnia” dostępna jest [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl