fot. tv trwam

[TYLKO U NAS] Ks. prof. P. Bortkiewicz: Nie rozumiem ciszy po słowach J. Gowina o „położeniu się Rejtanem” dot. ideologii gender. Trudno wyobrazić sobie bardziej niebezpieczne przyzwolenie na zagrożenie nauki

Nie mogę zrozumieć tego, że pan minister chce bronić – w imię wolności słowa – obecności IDEOLOGII na uniwersytecie. Tak: ideologii. Ogarnia mnie przerażenie. Trudno jest mi wyobrazić sobie bardziej niebezpieczne przyzwolenie na zagrożenie nauki, jak to, którym jest ideologizacja nauki – zaznaczył ks. prof. Paweł Bortkiewicz w felietonie „Myśląc Ojczyzna” na antenie TV Trwam.

„Położę się Rejtanem, jeżeli ktoś będzie próbował ograniczyć wolność słowa zwolennikom ideologii gender. Jeżeli są tacy na uczelniach, mają prawo podejmować projekty badawcze, prowadzić zajęcia w tym zakresie”. To słowa wypowiedziane kilka tygodni temu przez Jarosława Gowina, ministra nauki i szkolnictwa wyższego, które ks. prof. Paweł Bortkiewicz przytoczył w swoim najnowszym felietonie.

– Skoro kilka tygodni temu, to mogą Państwo zapytać, dlaczego do tych słów wracam. Po pierwsze, dopiero teraz, po kilku tygodniach od przeczytania tych słów, chłonę z emocji, które mnie wtedy ogarnęły. Po drugie, nie mogę zrozumieć ciszy, jaka mimo wszystko rozpostarła się po tych słowach. Najpierw nie mogę zrozumieć tego, że pan minister chce bronić – w imię wolności słowa – obecności IDEOLOGII na uniwersytecie. Tak: ideologii. Jeśli dobrze czytam relacje medialne, słowa ministra nie dotyczą tzw. teorii gender czy rzekomej nauki gender. Pan minister stwierdza wprost: „Położę się Rejtanem, jeżeli ktoś będzie próbował ograniczyć wolność słowa zwolennikom ideologii”. W tym momencie ogarnia mnie przerażenie. Trudno jest mi wyobrazić sobie bardziej niebezpieczne przyzwolenie na zagrożenie nauki, jak to, którym jest ideologizacja nauki – akcentował teolog.

Ks. prof. Paweł Bortkiewicz podkreślił, że nie ma czegoś takiego jak „nauka gender”.

– Chyba, że zredefiniujemy, ustalimy na nowo jakieś nowe pojęcia, nową koncepcję tego, czym jest nauka. Jeżeli zdefiniujemy te pojęcia zupełnie na nowo, odrzucając całą naszą wielowiekową kulturę myślenia – być może będziemy mogli uznać, że ideologia jest nauką – wskazał kapłan.

radiomaryja.pl

drukuj