fot. Tomasz Strąg

[TYLKO U NAS] Ks. prof. J. Machniak: Jan Paweł II zachęcał, aby księża wymagali od siebie i nigdy nie szli na układy ze światem, nigdy nie paktowali ze złem

Jan Paweł II mówił, że Kościół najłatwiej pokonać przez kapłanów, dlatego zachęcał, aby księża wymagali od siebie i nigdy nie szli na układy ze światem, nigdy nie paktowali ze złem. Jednocześnie przestrzegał przed kapłanami, którzy mogliby stać się źródłem kryzysu, upodabniają się do świata, sprzedając się za 30 srebrników. Nie dziwimy się, że najwięksi krytycy Kościoła wywodzą się spośród kapłanów i niedoszłych kapłanów, eks-kapłanów, eks-zakonników, eks-zakonnic, którzy poznali teologię, by walczyć z Kościołem – powiedział ks. prof. Jan Machniak w felietonie z cyklu „Myśląc Ojczyzna” na antenie Radia Maryja.

Ks. prof. Jan Machniak podkreślił, że święty Jan Paweł II ukazywał światu piękny styl sprawowania posługi kapłańskiej.

– Jan Paweł II ukazywał zlaicyzowanemu światu niezwykły styl sprawowania posługi kapłańskiej. Pokazywał, czym jest radykalizm ewangeliczny, prostota życia, a jednocześnie ukazywał, jak wielka radość płynie z głoszenia Słowa Bożego, spotykania się z ludźmi, sprawowania Eucharystii na arenach świata. Ojciec Święty przypominał kapłanom, aby byli blisko ludzkich spraw oraz tych osobistych, rodzinnych, społecznych, żeby trwali przy nich w chwilach radości i troski, w czasie choroby i klęsk żywiołowych, walce o wolność, starciu ze złem moralnym, politycznym i ekonomicznych. Jego „Teologia wyzwolenia” była walką o prawdę i sprawiedliwość społeczną – wskazał gość Radia Maryja.

Papież Polak podkreślał, iż Kościół najłatwiej pokonać przez kapłanów.

– Jan Paweł II mówił, że Kościół najłatwiej pokonać przez kapłanów, dlatego zachęcał, aby księża wymagali od siebie i nigdy nie szli na układy ze światem, nigdy nie paktowali ze złem. Jednocześnie przestrzegał przed kapłanami, którzy mogliby stać się źródłem kryzysu, upodabniają się do świata, sprzedając się za 30 srebrników. Nie dziwimy się, że najwięksi krytycy Kościoła wywodzą się spośród kapłanów i niedoszłych kapłanów, eks-kapłanów, eks-zakonników, eks-zakonnic, którzy poznali teologię, by walczyć z Kościołem – powiedział ks. prof. Jan Machniak.

Areną walk z Kościołem stały się dziś przede wszystkim media społecznościowe.

– W mediach społecznościowych aż roi się od artykułów atakujących Kościół i księży. Nikt nie sprawdza, czy jest to prawda, czy w ogóle coś takiego zaszło, lub czy są to zwykłe pomówienia. Jan Paweł II, kiedy beatyfikował męczenników polskich z II wojny światowej, którzy zginęli w Auschwitz, męczenników hiszpańskich, którzy zginęli w rewolucji hiszpańskiej, męczenników meksykańskich, księży francuskich jeszcze z czasów rewolucji francuskiej czy niemieckich kapłanów, przypominał, że kapłan musi mieć odwagę cierpienia za Chrystusa i prawdę. Musi być zahartowany w przyjmowaniu fałszywych oskarżeń i bronić prawdy, nawet gdyby się wszyscy od niego odsunęli – podsumował duchowny.

Cały felieton ks. prof. Jana Machniaka z cyklu „Myśląc Ojczyzna” jest dostępny [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj