fot. TV Trwam News

[TYLKO U NAS] Ks. prof. J. Machniak: Dla nas, księży, najważniejsze jest teraz wsparcie naszych wiernych

Najważniejsi dla nas są wierni, którzy będą mieli odwagę zatrzymać się na ulicy i porozmawiać z księdzem, zapytać go, co przeżywa – mówił w rozmowie z Telewizją Trwam ks. prof. Jan Machnik. Duchowny odniósł się do wczorajszego oświadczenia ks. abp. Stanisława Gądeckiego, metropolity poznańskiego i przewodniczącego KEP.

Ks. abp Stanisław Gądecki wydał wczoraj specjalne oświadczenie dot. bieżącej sytuacji w kraju, w którym stwierdził, że „w procesie wytoczonym Kościołowi próbuje się dowieść, że nie ma w nim ludzi prawych, a wiara jest jedynie hipokryzją. Dąży się do zdyskredytowania Boga i obrzydzenia całego Kościoła”.

Do słów przewodniczącego KEP odniósł się ks. prof. Jan Machniak. Zauważył, że „w Polsce jesteśmy świadkami uderzenia bardzo mocnego w Kościół, ponieważ Kościół właściwie jest dzisiaj jedyną instytucją, która broni naturalnego porządku, naturalnych relacji między mężczyzną a kobietą”.

– W Polsce uderza się w to, co jest najbardziej delikatne, czyli w to, czy Kościół jest wierny zasadom, które głosi. Pokazuje się grzech księdza, próbując powiedzieć, że wszyscy księża tacy są. My wiemy, że tak nie jest. To jest podobna historia, jak próba oskarżenia jednego czy drugiego lekarza i powiedzenia, że wszyscy lekarze są tacy sami – zaznaczył.

Duchowny podkreślił, że najważniejszą rzeczą jest wsparcie, jakie mogą dać księżom wierni w polskich parafiach, rodzinach i domach.

– Najważniejsi dla nas są wierni, którzy będą mieli odwagę zatrzymać się na ulicy i porozmawiać z księdzem, zapytać go, co przeżywa. Duchowni boją się. Pojawił się dziwny lęk. Nie wiemy, kto przychodzi do kościoła, bo przychodzą też tacy, którzy krzyczą i protestują – powiedział.

Ks. prof. Jan Machniak dodał, że ataki na księży „należą do samej natury Kościoła”.

– Kościół musi być znakiem sprzeciwu. Podobnie ksiądz musi być znakiem sprzeciwu. Dlatego wydaje mi się, że wsparcie naszych wiernych (…) jest czymś bardzo ważnym, aby Kościół pozostał świadkiem i bronił tej prawdy, która jest podstawowa, że Jezus Chrystus jest Odkupicielem człowieka – wskazał.

Jesteśmy dzisiaj także – mówił duchowny – świadkami prób podważenia autorytetu moralnego Jana Pawła II.

– Papież, który nie tylko nam, Polakom, ale całemu światu powiedział, że można zmieniać świat, że można odciąć się od zła, że zło można dobrem zwyciężać. Jego podróże apostolskie do Polski, do krajów komunistycznych, ale też do kraju Zachodu, pokazały, że człowiek jest zdolny kształtować swoją świadomość. Dzisiaj uderza się w Jana Pawła II, aby powiedzieć, że to wszystko jest formą jakiegoś oszustwa. To metoda diabła, kłamcy, który teraz bardzo mocno atakuje i przybiera różne postacie – akcentował ks. prof. Jan Machniak.

RIRM

drukuj