[TYLKO U NAS] Ks. dr D. Chmielewski SDB o akcji „Zaadoptuj nieprzyjaciela Kościoła”: Modlimy się każdego dnia Koronką do Bożego Miłosierdzia za tego, którego Matka Boża i Pan Jezus wskażą nam w sercu

Widzimy bardzo mocny atak na Kościół katolicki. Modlimy się każdego dnia Koronką do Bożego Miłosierdzia, ofiarowując ją właśnie za tego, którego Matka Boża i Pan Jezus wskażą nam w sercu – mówił ks. dr Dominik Chmielewski SDB, założyciel wspólnoty „Wojownicy Maryi”, w środowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja. Salezjanin opowiadał o akcji modlitewnej „Zaadoptuj nieprzyjaciela Kościoła”.

15 sierpnia rozpoczyna się inicjatywa modlitewna członków Męskiego Różańca w Przemyślu pod nazwą: „Zaadoptuj nieprzyjaciela Kościoła”, która potrwa do 24 grudnia br. Polega ona na odmawianiu każdego dnia Koronki do Bożego Miłosierdzia w intencji nieprzyjaciela Kościoła, którego podczas modlitwy wybierze sam Chrystus, o jego nawrócenie i wejście na drogę zbawienia.

Akcja jest odpowiedzią na akty wrogości wobec Kościoła katolickiego oraz katolików, którzy stają w obronie wartości chrześcijańskich.

– Widzimy bardzo mocno, że jest wśród nas wiele napięć, gniewu, złości, agresji i nienawiści, które bezpośrednio uderzają w Kościół święty. Jest to związane z tym, że w różny sposób oglądamy rzeczywistość. Często jest tak, że jesteśmy skłóceni nawet w rodzinach, w małżeństwach i nie odzywamy się do siebie, bo ktoś ma inne przekonania religijne, polityczne; ktoś inaczej patrzy na rzeczywistość. Nie nauczyliśmy się ze sobą rozmawiać, nie potrafimy szanować innego światopoglądu. To wszystko powoduje, że stajemy się bardzo skłóceni. Na bazie tak rozumianej rzeczywistości widzimy bardzo mocny atak na Kościół katolicki, gdzie u wielu chrześcijan rodzi się w sercu naturalne poczucie gniewu, złości, niezrozumienia wobec niesprawiedliwego traktowania Kościoła – tłumaczył ks. dr Dominik Chmielewski SDB.

Zdaniem inicjatora akcji, wspomniana niesprawiedliwość wobec Kościoła katolickiego powoduje, że chrześcijanie zamykają się w uczuciach i emocjach, które mogą być bardzo niszczące dla ich wiary i ducha.

– Akcję „Zaadoptuj nieprzyjaciela Kościoła” chcemy skierować bezpośrednio w to, co jest sercem chrześcijaństwa, czyli kochanie swoich nieprzyjaciół. Jezus i Jego misja na Krzyżu jest odzwierciedleniem miłości, całkowitego poddania się, aby przebaczać tym, którzy nas krzyżują, niszczą i niesprawiedliwie traktują. Przebaczając, wyprosimy im nawrócenie poprzez modlitwę i złożenie siebie w ofierze – oznajmił salezjanin.

Inicjatywa nie bez powodu rozpoczyna się 15 sierpnia – w Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

– Maryja, stojąc pod Krzyżem, była zaproszona do heroicznego przebaczania swoim wrogom, ale przede wszystkim wrogom Jezusa, wrogom Kościoła, którzy katowali Jej Syna na Krzyżu. Ona jest więc patronką przebaczania nieprzyjaciołom Kościoła. Modlimy się każdego dnia Koronką do Bożego Miłosierdzia, ofiarowując ją właśnie za tego, którego Matka Boża i Pan Jezus wskażą nam w sercu. Jestem przekonany, że jeśli pomodlimy się szczerze, to Jezus pokaże nam, za kogo mamy się modlić. (…) 25 grudnia, na zakończenie modlitwy, chcemy przyjąć Komunię św., aby Jezus narodził się w sercu człowieka, którego omadlaliśmy każdego dnia – mówił założyciel wspólnoty „Wojownicy Maryi”.

Gość „Aktualności dnia” podkreślał, że modlitwę można odmawiać o każdej porze dnia oraz w większych grupach. Najważniejsze jest – jak dodał – aby wytrwać w niej do końca.

– Kiedy zaczynamy się za kogoś modlić, diabeł zrobi wszystko, żebyśmy przestali. Użyje tego człowieka, który być może będzie jeszcze bardziej nas atakował – z jeszcze większą złością i agresją. Będzie wydawało nam się, że modlitwa nie ma sensu, a ona właśnie ma sens. Im bardziej skuteczna jest modlitwa za kogoś, to w pierwszym etapie ta osoba zaczyna za wszelką cenę odpowiadać negatywnie na modlitwę. Im gorzej, tym lepiej – taka jest stara zasada mnichów w modlitwie o drugiego człowieka, ponieważ my walczymy z demonami, które niszczą człowieka, a one tak łatwo się nie poddają i zrobią wszystko, żeby nas zniechęcić – zaznaczył rozmówca Radia Maryja.

Całą rozmowę z ks. dr. Dominikiem Chmielewskim w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać [tutaj]

radiomaryja.pl

drukuj