fot. Monika Bilska

[TYLKO U NAS] Ks. bp A. Długosz: Dziecko może być dla nas nauczycielem i wychowawcą

Dziecko może być dla nas nauczycielem i wychowawcą. Rodzice powinni być świadkami wiary w życiu dziecka, jego pierwszymi katechetami i nauczycielami. Muszą także odczytywać uzdolnienia, jakie daje dziecku Pan Bóg, a także starać się pomagać w ich rozwijaniu. Trzeba jednak pamiętać, że nie tylko rodzice mają zobowiązania wobec dzieci, ale także dzieci wobec rodziców. Zobowiązanie płynie z czwartego przykazania: „Czcij ojca swego i matkę swoją”. Czcić to więcej niż kochać – wskazał ks. bp Antoni Długosz, biskup pomocniczy senior archidiecezji częstochowskiej, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

1 czerwca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Dziecka. Ks. bp Antoni Długosz wyraził radość z tego, że „zatroskanie o dzieci płynie od Pana Jezusa, od którego płynie ważne przesłanie: >>Pozwólcie dzieciom przychodzić do mnie<<”.

– Chrystus wyróżnia dzieci we wspólnocie Kościoła, a także przypomina nam o tym, że oprócz tego, że my coś dajemy dziecku, to ono także może być dla nas nauczycielem i wychowawcą – podkreślił duchowny.

W rodzinie, Kościele i państwie realizowany jest proces wychowawczy dzieci. Biskup pomocniczy senior archidiecezji częstochowskiej zauważył, że „jeżeli nie ma współpracy między wspomnianymi trzema wspólnotami, to dziecko jest bardzo krzywdzone przez społeczeństwo”.

– Na pierwszym miejscu jest rodzina. W sakramencie małżeństwa rodzice zaprosili Pana Jezusa do wspólnoty, aby rodzina stała się Kościołem. Oni przyrzekli nie tylko powołanie dziecka do życia z Panem Bogiem, ale także jego katolickie wychowanie. Rodzice powinni być świadkami wiary w życiu dziecka, jego pierwszymi katechetami i nauczycielami. (…) Po zawartym sakramencie małżonkowie nie kończą rozwoju swojej miłości. Dom rodzinny jest szkołą miłości, która pochodzi od Pana Jezusa – powiedział.

Ks. bp Antoni Długosz zwrócił uwagę na to, że „kto inwestuje w dzieci, ten inwestuje w przyszłość każdego kraju. Trzeba o tym pamiętać”.

– Rodzina jest najważniejszą wspólnotą, którą ustanowił Bóg. Rząd, nieważne jaki by był, winien jest przede wszystkim troszczyć się o odpowiedni byt materialny i duchowy każdej rodziny – zaznaczył gość Radia Maryja.

Duchowny wskazał, że „dziecku trzeba godziwie wypełnić czas”.

– Oczywiście należy skupić się na nauce, ale także trzeba odczytywać z nim uzdolnienia, jakie daje mu Pan Bóg, a także starać się, by dziecko mogło je rozwijać – podkreślił biskup pomocniczy senior archidiecezji częstochowskiej.

Ks. bp Antoni Długosz powiedział, że „często wyolbrzymia się przywileje, jakie winny otrzymywać dzieci, a zapomina się o tym, że musi być współbrzmienie”.

– Rodzice mają zobowiązania wobec dzieci, ale także dzieci wobec rodziców. To trzeba przypomnieć. Dzieci mają tyle przywilejów, prawie wszystko zawdzięczają swoim rodzicom, nauczycielom, wychowawcom, którzy mają prawo oczekiwać, że coś otrzymają. Z tego płynie zobowiązanie przykazania czwartego – „Czcij ojca swego i matkę swoją”. Czcić to więcej niż kochać. Zawsze przypominam dzieciom o otwieraniu się na obowiązki w domu rodzinnym, w szkole wobec nauczycieli i rówieśników, a także obowiązki we wspólnocie Kościoła – mówił.

Biskup pomocniczy senior archidiecezji częstochowskiej złożył także życzenia dzieciom.

– Życzę Wam, abyście tak pokochały Pana Jezusa, jak Go pokochałyście podczas Pierwszej Komunii Świętej, a także abyście – jak mówi Ewangelia – wzrastały w łasce i mądrości u Boga i u ludzi – życzył ks. bp Antoni Długosz.

A już w niedzielę 20 czerwca odbędzie się XXII Pielgrzymka Podwórkowych Kółek Różańcowych Dzieci na Jasną Górę, na którą ks. bp Antoni Długosz serdecznie zaprasza! [czytaj więcej]

Cała rozmowa z ks. bp. Antonim Długoszem dostępna jest [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj