fot. Monika Bilska

[TYLKO U NAS] Komendant Miejskiej Policji w Toruniu: Trendy są dobre – wypadków, ofiar śmiertelnych i rannych jest mniej

W poniedziałkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja insp. Maciej Lewandowski, komendant Miejskiej Policji w Toruniu, wypowiedział się na temat wypadków drogowych. Zwrócił uwagę, że ich liczba maleje.

W niedzielę obchodziliśmy Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych. Ludzi, którzy stracili życie w wypadkach komunikacyjnych wciąż jest w Polsce bardzo dużo. [czytaj więcej] 

– W 2020 roku do 21 listopada odnotowaliśmy w całej Polsce 21 260 wypadków, natomiast do wczoraj obecnego roku – 20 390. Wiem, że to są spore liczby, ale to 870 wypadków mniej – zaznaczył gość „Aktualności dnia”.

Z kolei samych ofiar śmiertelnych w ubiegłym roku było 2 205, zaś w tym roku 1 995, a więc 210 zgonów mniej.

– Każda ofiara to ogromna tragedia, więc również tutaj trendy są dobre, ofiar śmiertelnych jest mniej – wskazał insp. Maciej Lewandowski.

Spadła także liczba rannych w wypadkach. Komendant Miejskiej Policji w Toruniu podkreślił, że za bezpieczeństwo na drogach odpowiedzialne są nie tylko służby, ale wszyscy uczestnicy ruchu drogowego. [więcej] 

– To jest bardzo istotne, abyśmy w tym obszarze wszyscy podjęli działania, żeby takich zdarzeń było coraz mniej – zwrócił uwagę komendant.

Insp. Maciej Lewandowski zaznaczył, że większość wypadków zdarza się z winy kierowców, najczęściej poprzez jazdę z prędkością wyższą niż dopuszczalna oraz nieustąpieniem pierwszeństwa. O ile w drugim przypadku wszystko jest zawarte w przepisach, to w przypadku zbyt szybkiej jazdy wiele zależy od warunków panujących na drodze. Jak mówił, nawet jazda z dozwoloną maksymalną prędkością może być niebezpieczna, kiedy warunki na drodze nie będą pozwalały na bezpieczne jej rozwinięcie, np. w przypadku śliskiej lub ośnieżonej jezdni.

Zaapelował też o noszenie odblaskowych elementów ubioru nawet w terenie zabudowanym szczególnie w trwającym okresie jesienno-zimowym.

– One robią kapitalną robotę, bo kierowca widzi pieszego z dużej odległości – podkreślił rozmówca Radia Maryja.

Komendant Miejskiej Policji w Toruniu przypomniał o zmianach w przepisach drogowych, które weszły w życie w tym roku. Najważniejsze z nich mówią, że pieszy wchodzący na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdami (z wyłączeniem tramwajów, w przypadku których pieszy ma pierwszeństwo, dopiero gdy znajduje się już na przejściu), jednak nie wolno mu korzystać w tym czasie z urządzeń elektronicznych. Kierowca zbliżający się do przejścia powinien zaś zachować szczególną ostrożność i zwolnić.

Całość rozmowy z insp. Maciejem Lewandowskim z audycji „Aktualności dnia” dostępna jest [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj