[TYLKO U NAS] K. Kulaszewicz: Robimy bardzo dużo dla osób niepełnosprawnych. Idziemy cały czas do przodu, aby mogli lepiej żyć

Bardzo istotne że rząd, podpisując porozumienie z naszą radą konsultacyjną, idzie cały czas do przodu. My nie stoimy w miejscu. (…) Idziemy cały czas do przodu, żeby osoby niepełnosprawne mogły wychodzić z domu, żyły coraz lepiej i były zauważane, bo dotychczas totalna opozycja nie zauważała osób niepełnosprawnych – mówił w sobotnich „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja Kordian Kulaszewicz, członek Krajowej Rady Konsultacyjnej ds. Osób Niepełnosprawnych w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji.

– To jest dodatkowe świadczenie, które pozwoli osobom niepełnosprawnym, które mają pierwszą grupę inwalidzką, czyli są niezdolne do samodzielnej egzystencji, dać wsparcie na leki, na rehabilitację, na rożne rzeczy, które są bardziej potrzebne tym osobom niepełnosprawnym. Bardzo ważne jest również, że to jest świadczenie, które jest poza jakimikolwiek porozumieniami, czyli zero kryteriów. Wszyscy, którzy otrzymują rentę, emeryturę, rentę socjalną 1100 zł, otrzymają właśnie tę kwotę 500 zł – wyjaśnił Kordian Kulaszewicz.

Nie jest to jednak jedyne rozwiązanie, które wprowadził obecny rząd, aby pomóc osobom niepełnosprawnym.

– Jest program „od drzwi do drzwi” (door-to-door), gdzie osoby niepełnosprawne będą mogły korzystać z bezpłatnego transportu. Jest to świadczenie, a właściwie program, który obejmuje bardziej mniejsze i większe miejscowości, ale jest to ważne dla tych osób, które są uwięzione na drugim-trzecim piętrze. Ten program pozwoli na to, że te osoby niepełnosprawne z pierwszą grupą inwalidztwa będą mogły dostać się do lekarza, na rehabilitację, ale też będą mogli odwiedzić rodzinę, bo ten program jest nie tylko do załatwiania spraw, ale takich potrzeb np. duchowych czy rozrywkowych – tłumaczył gość „Aktualności dnia”.

Z funduszu solidarnościowego finansowy będzie kolejny program, który pomoże w dostosowaniu budynków do potrzeb osób niepełnosprawnych.

– Jest to poprawa dostępności architektury, czyli w przypadku domów, mieszkań, które są nieprzystosowane dla osób niepełnosprawnych, gmina będzie mogła złożyć wniosek o dodatkowe środki (oczywiście to jest program Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, ale wraz z PFRON-em), gdzie będzie można dostosować klatkę schodową, windę, żeby była przystosowana do osób niepełnosprawnych – zaznaczył członek Krajowej Rady Konsultacyjnej ds. Osób Niepełnosprawnych w MRPiPS.

W lipcu ruszył kolejny program finansowany z funduszu solidarnościowego – utworzenie centrów opieki medycznej – zwrócił uwagę Kordian Kulaszewicz.

– To jest 50 mln złotych, gdzie osoby niepełnosprawne powyżej 26. roku życia, które często są poza edukacją, będą mogły też mieszkać i korzystać z takiego mieszkania wspieranego, gdzie mogą samodzielnie egzystować. Dzisiaj mamy problem z tym, żeby te osoby usamodzielniać. W takim centrum opiekuńczo-medycznym będzie można takie rzeczy robić. Będzie to pewne połączenie z WTZ-em, czyli z warsztatami terapii zajęciowej – akcentował gość „Aktualności dnia”.

Rząd cały czas podejmuje działania, aby umożliwić osobom niepełnosprawnym możliwie najlepsze warunki życia – podkreślił członek Krajowej Rady Konsultacyjnej ds. Osób Niepełnosprawnych w MRPiPS.

– Bardzo istotne że rząd, podpisując porozumienie z naszą radą konsultacyjną, idzie cały czas do przodu. My nie stoimy w miejscu. Chcę podkreślić, że np. porozumienie, które zostało podpisane w sprawie np. door-to-door to są 54 mln złotych. Proszę zobaczyć, jakie pieniądze już zostały dane Polakom. To jest bardzo istotne i bardzo ważne dla nas, żebyśmy zauważyli, że my naprawdę robimy bardzo dużo w stronę osób niepełnosprawnych. (…) Idziemy cały czas do przodu, żeby osoby niepełnosprawne mogły wychodzić z domu, żyły coraz lepiej i były zauważane, bo dotychczas totalna opozycja nie zauważała osób niepełnosprawnych – zauważył Kordian Kulaszewicz.

Cała rozmowa z Kordianem Kulaszewiczem w „Aktualnościach dnia” dostępna jest [tutaj].

RIRM

drukuj