[TYLKO U NAS] J. Wojciechowski: Od zanieczyszczenia powietrza ginie 10 razy więcej osób niż w wypadkach drogowych

Zanieczyszczone powietrze jest dzisiaj największym zagrożeniem dla zdrowia publicznego. 400 tys. ludzi umiera przedwcześnie na choroby spowodowane właśnie tym problemem – akcentował mec. Janusz Wojciechowski, audytor w Europejskim Trybunale Obrachunkowym, podczas wtorkowych „Aktualności dnia” w Radiu Maryja.

We wtorek został opublikowany raport dotyczący zanieczyszczenia powietrza w krajach Unii Europejskiej. Mec. Janusz Wojciechowski kierował grupą, która dokonywała kontroli całej Unii Europejskiej. Szczegółowo sytuacja była badana w sześciu państwach: w Polsce, we Włoszech, w Belgii, w Niemczech, w Czechach i w Bułgarii.

– Kontrola pokazuje, że mamy bardzo dramatyczny problem zanieczyszczenia powietrza w całej Unii Europejskiej. 400 tys. ludzi umiera przedwcześnie na choroby spowodowane zanieczyszczeniem powietrza. Dane są pewne, gdyż wynikają z porównania liczby zachorowań na obszarach zanieczyszczonych oraz obszarach, gdzie tych zanieczyszczeń nie ma. Związek między zanieczyszczeniem powietrza a tymi ciężkimi chorobami – nowotwory, choroby serca, choroby płuc – to są rzeczywiście bardzo dramatyczne dane. To jest 10 razy więcej, niż ginie ludzi w wypadkach drogowych. Zanieczyszczone powietrze jest dzisiaj największym zagrożeniem dla zdrowia publicznego – wskazał gość Radia Maryja.

Audytor w Europejskim Trybunale Obrachunkowym zaznaczył, iż Polska znajduje się wśród krajów, gdzie sytuacja jest szczególnie trudna.

– Najgorsza sytuacja jest w Bułgarii, dalej Czechy, Łotwa i Węgry. Niedaleko od nich znajduje się niestety Polska. Trochę lepsza sytuacja jest w Europie Zachodniej, najlepsza w Skandynawii, ale lokalne problemy występują wszędzie – mówił mecenas.

Rozmówca „Aktualności dnia” podkreślił, że zmniejszenie problemu zanieczyszczenia powietrza powinno być dla UE priorytetem w najbliższym latach.

– Na pomoc w zwalczaniu zanieczyszczenia powietrza Unia Europejska w ostatnim 7-letnim okresie finansowym przeznaczyła 1 mld 800 mln euro. To jest mniej niż 1 proc. całego Funduszu Spójności. Z jednej strony mamy ogromne zagrożenie, a z drugiej strony nakłady finansowe, które zupełnie nie odpowiadają rozmiarom jego zagrożenia (…). W Europie Zachodniej główne zagrożenie wynika z transportu, natomiast w Europie Wschodniej, w tym w Polsce, głównym źródłem zanieczyszczeń jest ogrzewanie domowe – tłumaczył gość Radia Maryja.

Polski rząd zadeklarował, że w ciągu najbliższych 10 lat na walkę ze smogiem zostanie przeznaczone 100 mld zł.

Cała rozmowa z mec. Januszem Wojciechowskim dostępna jest [tutaj].

RIRM

drukuj