fot. twitter.com/MariuszCiarka

[TYLKO U NAS] Insp. M. Ciarka: „Korytarz życia” ma realny wpływ na możliwość uratowania nas, każda sekunda jest na wagę życia

Najważniejszy dla nas wszystkich, bo mający realny wpływ na nasze życie, jest obowiązek tworzenia „korytarza życia”, a więc tej drogi, którą mogą poruszać się służby ratunkowe. To nie tylko sytuacje wypadków drogowych, ale zdarza się, że to zawał, wylew. Liczy się wtedy każda sekunda, która jest na wagę złota i decydują o tym, czy uda się komuś uratować życie. „Korytarz życia” zawsze tworzymy środkiem po to, żeby nie było żadnych wątpliwości – powiedział w „Aktualnościach Dnia” na antenie Radia Maryja inspektor Mariusz Ciarka, rzecznik Komendanta Głównego Policji.

Wraz z początkiem nowego roku weszły w życie nowe przepisy drogowe. Jednymi z najważniejszych są tworzenie „korytarza życia” i obowiązkowa jazda „na suwak”.

– Najważniejszy dla nas wszystkich, bo mający realny wpływ na nasze życie, jest obowiązek tworzenia „korytarza życia”, a więc tej drogi, którą mogą poruszać się służby ratunkowe. To nie tylko sytuacje wypadków drogowych, ale zdarza się, że to zawał, wylew. Liczy się wtedy każda sekunda, która jest na wagę złota i decydują o tym, czy uda się komuś uratować życie. „Korytarz życia” zawsze tworzymy środkiem po to, żeby nie było żadnych wątpliwości – wyjaśnił insp. Mariusz Ciarka.

 

– Kolejna sprawa to jazda „na suwak”, czyli sposób na rozładowanie korków, na które tak często narzekamy, szczególnie w miastach. Samochody, które są na pasie, który się kończy w ostatnim momencie, kiedy włączają się do ruchu i kiedy ruch jest spowolniony, powinny być wpuszczane na przemian. Zachęcam do tego, by zobaczyć obrazki graficzne tego, jak powinno to wyglądać. Są one dostępne między innymi na stronie www.policja.pl dodał.

 

To nie jedyne wprowadzone w życiu przepisy. Regulacje mają także zapobiec cofaniu liczników.

– Policjant zobowiązany jest podczas każdej kontroli drogowej do spisywania stanu licznika. To odpowiedź na to, co robili oszuści, cofając liczniki. Taki obowiązek już wcześniej miały stacje diagnostyczne. Teraz został on nałożony na policjantów. W kraju zatrzymano już mnóstwo oszustów. Jest to ważny przepis, bo oddziałuje prewencyjnie. Nikt z nas nie chciałby być tak oszukany. Poza tym kierowcy wiedzą, że po określonej ilości przejechanych kilometrów wymieniamy poszczególne części czy płyny w samochodzie – zaznaczył insp. Mariusz Ciarka.

Wraz z nowym rokiem nie tylko wprowadzono nowe przepisy, ale także uszczegółowiono już istniejące.

– Niektóre media informowały, że to nowe przepisy, ale one funkcjonują już od kilku lat, a dotyczą między innymi kontroli drogowej i tego, jak powinna ona wyglądać. W momencie, kiedy policjant zatrzymuje nas na kontrolę, nie powinniśmy wysiadać z samochodu, a trzymając ręce na kierownicy, oczekiwać dalszych poleceń policjanta. Chodzi tu przede wszystkim o bezpieczeństwo policjantów, ponieważ zdarzało się już, że ktoś policjanta zaatakował – podkreślił.

Całą rozmowę z insp. Mariuszem Ciarką z „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl