[TYLKO U NAS] H. Grzegorczyk: Polaków przez wieki łączył krzyż na koronie

Tematem niedzielnych Rozmów niedokończonych była akcja społeczna mająca na celu przywrócenie krzyża na koronę orła, znajdującego się na naszym godle narodowym. „Trzeba zadać sobie pytanie: co łączyło wszystkich Polaków przez wieki – łączył ich krzyż na koronie” – mówił Hubert Grzegorczyk, wiceprezes stowarzyszenia MyGdańsk.

Gośćmy programu, oprócz Huberta Grzegorczyka, byli: Andrzej Jaworski – były poseł na Sejm, Michał Rybiński – wiceprezes Forum Młodej Prawicy oraz mec. Piotr Żyłko.

Cała akcja wpisuje się w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Inicjatywa ma być głosem zwykłych ludzi i działaniem, które utrwali pewne zmiany na przyszłość – wskazał były poseł na Sejm Andrzej Jaworski.

My postanowiliśmy bardzo aktywnie wziąć udział w uczczeniu 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Tych wydarzeń było sporo, ale nie było takiego wydarzenia, które by wyszło od ludzi, jakiejś akcji, która mogłaby zaangażować wiele osób i żebyśmy mogli coś z okazji rocznicy odzyskania niepodległości zrobić, coś, co zostanie także na wiele lat naprzód – powiedział Andrzej Jaworski.

Polityk mówił również o początkach inicjatywy, jak powstała i jak przerodziła się w dużą akcję społeczną.

W przyszłym roku mija 100 lat od nadania Polsce nowego godła, nowego herbu – orła z zamkniętą koroną z krzyżem. Rozpoczęliśmy działania, aby zaangażować jak najwięcej osób, stowarzyszeń i różnego rodzaju organizacji do tego, aby zastanowić się, dlaczego 100 lat temu został ustanowiony na herbie orzeł z zamkniętą koroną z krzyżem i czy nie powinniśmy do tego wrócić. Tak rozpoczęła się dyskusja w mniejszym gronie, później rozpoczęła się dyskusja w większym gronie, dostaliśmy wiele telefonów i e-maili od osób, które popierały naszą inicjatywę. W pewnym momencie stwierdziliśmy, że zrobimy coś, co zaprosi wszystkich Polaków do naszej akcji – dodał Andrzej Jaworowski.

Rozmówcy zaznaczali, jak ważny to symbol i dlaczego przywrócenie orła z zamkniętą koroną uwieńczoną krzyżem jest tak istotne.

Symbole narodowe powinny być chronione w naszym kraju, im należy się szczególna wartość, szczególna pamięć i szczególne uhonorowanie. To dotyczy zarówno godła, herbu, hymnu i dotyczy również flagi. Krzyż jest tym symbolem uniwersalnym i charakterystycznym dla Polaków. To symbol nie tylko naszej wiary, ale również symbol naszej kultury, tradycji i tożsamości narodowej. (…) Chcąc przywrócić krzyż do korony, tak naprawdę chcemy powrócić wartości, o których się zapomina. Jest to bardzo ważne, gdyż jeżeli my nie będziemy szanowali naszych wartości, nie będziemy szanowali naszych symboli, to tak jak byśmy nie szanowali naszej ojczyzny – mówił Hubert Grzegorczyk, wiceprezes stowarzyszenia MyGdańsk.

Korona zamknięta z krzyżem na orzełku jest również symbolem Wojska Polskiego. Nikt nie mówi, że Wojsko Polskie jest rządzone przez Kościół, ale ten symbol tam jest. Wojsko Polskie docenia może to, czego nie potrafią docenić władze cywilne. (…) Nie widzę przeszkód, dla których on nie mógłby się pojawić jako oficjalne godło Polski – powiedział Michał Rybiński, wiceprezes Forum Młodej Prawicy.

Goście zaznaczali, że temat jest dość złożony i ma bardzo bogate podłoże historyczne. Dodatkowo zmiany nie miałyby się ograniczyć tylko do dodania krzyża nad koroną, ale również zmiany kształtu i sylwetki orła. Więcej informacji można znaleźć w materiale wideo.

RIRM

drukuj