fot. PAP/Radek Pietruszka

[TYLKO U NAS] Dr M. Romanowski: Podstawowym zadaniem państwa jest dbanie o bezpieczeństwo obywateli. Oczekiwanie, że będziemy wpuszczać do Polski ekonomicznych migrantów z Afryki, jest absurdalne

Szkoda, że państwa zachodnie zapomniały już o swojej podstawowej funkcji, jaką jest dbanie o bezpieczeństwo obywateli. Migranci ekonomiczni nie pochodzą z Afganistanu, ale z Afryki. To osoby zazwyczaj bardzo dobrze sytuowane jak na tamte relacje, a nadal są oni wykorzystywani przez Alaksandra Łukaszenkę i Władimira Putina jako broń w wojnie hybrydowej. Nie będziemy ulegać hybrydowej agresji (…). Dla nas najważniejsi są ludzie, Polacy i ich bezpieczeństwo – mówił dr Marcin Romanowski, wiceminister sprawiedliwości, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Nasz Dziennik poinformował o wsparciu reżimu A. Łukaszenki przez Organizację Narodów Zjednoczonych, która uderzyła w polski system ochrony granic.

Raport ONZ ma związek z wizytą w Polsce Felipe Gonzáleza Moralesa, sprawozdawcy ONZ ds. migranckich praw człowieka, który stwierdził, że nasz kraj jak najszybciej powinien wycofać się z zawracania migrantów, którzy nielegalnie przekroczyli granicę.

Raport ONZ w dużym zakresie jest dla Polski korzystny i pochlebny, dostrzegane jest poświęcenie państwa i obywateli w odniesieniu do uchodźców czy przymusowych migrantów z Ukrainy (…). Oczywiście, żeby nie zachwiać fałszywego obrazu Polski, jaki jest kształtowany poza granicami przez międzynarodowe lewactwo, to jednak znajduje się tam bardzo mocna – w mojej ocenie niesprawiedliwa – krytyka naszego podejścia w zakresie ochrony granic. Chodzi o ochronę granic, które Polska i Litwa mają z Białorusią, a które to były przedmiotem wojny hybrydowej, zanim rozpoczęła się agresja Rosji na Ukrainę – wskazał dr Marcin Romanowski.

Wiceminister sprawiedliwości zaznaczył, że jednym z podstawowych zadań państwa polskiego jest przede wszystkim dbanie o bezpieczeństwo obywateli. Co za tym idzie, sprzecznym byłoby wpuszczanie do Polski ekonomicznych migrantów z Afryki, którzy często są osobami dobrze sytuowanymi i wykorzystywanymi przez białoruski i rosyjski reżim jako broń w toczącej się wojnie hybrydowej.

Podstawowym zadaniem państwa polskiego jest dbanie o bezpieczeństwo polskich obywateli. Oczekiwanie, że będziemy wpuszczać do Polski ekonomicznych migrantów z Afryki, jest absurdalne i sprzeczne z podstawowym zadaniem państwa polskiego, ale również – w mojej ocenie – każdego państwa. Szkoda, że państwa zachodnie zapomniały już o swojej podstawowej funkcji. Migranci ekonomiczni nie pochodzą z Afganistanu, ale z Afryki. To osoby zazwyczaj bardzo dobrze sytuowane jak na tamte relacje, a nadal są oni wykorzystywani przez Alaksandra Łukaszenkę i Władimira Putina jako broń w wojnie hybrydowej. Nie będziemy ulegać hybrydowej agresji (…). Dla nas najważniejsi są Polacy i ich bezpieczeństwo (…). Fakt jest taki, że państwo polskie i Polacy zrobili bardzo wiele, by pomóc Ukrainie i teraz próbuje się ten obraz zniszczyć, zaciemnić, pokazując wyimaginowane zarzuty w stosunku nie do uchodźców, tylko do migrantów, którzy wykorzystywani są jako broń hybrydowa – podkreślił gość „Aktualności dnia”.

W kierunku Polski padły zarzuty, że nie przestrzega ona prawa do azylu. Takie prawo przysługuje jednak osobom, które uciekają ze swojego kraju przed prześladowaniem, a osoby próbujące przedostać się do naszego kraju z Białorusi często są marionetkami w rękach Alaksandra Łukaszenki.

To nie jest tak, że każdy ma prawo do azylu. Prawo do niego mają osoby, które uciekają przed prześladowaniem i tutaj jest zasadniczy problem. Polska przyjmuje każdego, kto bezpośrednio ucieka przed prześladowaniem, ale to musi być prześladowanie. W przypadku Białorusi nie ma to miejsca, oczywiście są tam prześladowania przez reżim Alakasandra Łukaszenki i tych uchodźców przyjmujemy. To nie jest tak, że mamy obowiązek przyjąć każdego uciekającego przed prześladowaniem. To jest obowiązek państwa granicznego. Powinniśmy o tym pamiętać, bo Polska naprawdę jest mocarstwem humanitarnym. Rzeczywiście wspieramy wszystkich, którzy uciekają przed prześladowaniami – powiedział wiceminister sprawiedliwości.

Całą rozmowę z dr. Marcinem Romanowskim można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl