fot. TV Trwam

[TYLKO U NAS] Dr L. Pietrzak o powołaniu AUKUS PACT: Sojusz należy postrzegać jako próbę wciągnięcia Wlk. Brytanii i Australii do rozgrywki z Chińczykami

Nie jest to zupełnie nowa inicjatywa w tamtym regionie świata, bo w 1951 roku podpisany został Pakt Bezpieczeństwa Pacyfiku (ANZUS), którego sygnatariuszami były Australia, Nowa Zelandia i USA. Tamten pakt był przedsięwzięciem antykomunistycznym, natomiast AUKUS ma być paktem bezpieczeństwa (…). Można sądzić, że dla Waszyngtonu rywalizacja z Chinami jest absolutnie najważniejsza i to tam będą skierowane wszystkie amerykańskie wysiłki. Tenże sojusz należy postrzegać jako próbę wciągnięcia Wielkiej Brytanii i Australii do rozgrywki z Chińczykami, jaka zapewne nastąpi. AUKUS na pewno jest sygnałem, że Amerykanie będą zmniejszali swoje zaangażowanie w Europie, a Rosja nie będzie już dłużej ich największym przeciwnikiem – mówił dr Leszek Pietrzak, historyk, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Minęło kilka tygodni od wycofania się wojsk USA z Afganistanu. Do wpływu tego wydarzenia na geopolitykę światową odniósł się dr Leszek Pietrzak.

– Sposób, w jaki USA wycofało się z Afganistanu, jest dla nich wizerunkowo bardzo zły. Samą decyzję świat odbiera chyba jako dowód na to, że Stany Zjednoczone abdykują z głównej roli w kształtowaniu międzynarodowych reguł, instytucji, które zajmowałyby się bezpieczeństwem i go pilnowały. Myślę, że to sygnał dla innych, iż w miejsce Amerykanów mogą wejść inni i popchnąć świat w kierunku przynoszącym korzyści jedynie dla nich samych – mówił gość Radia Maryja.

O spokój i bezpieczeństwo w tamtej części świata ma dbać AUKUS PACT powołany przez USA, Wielką Brytanię oraz Australię

– Nie jest to zupełnie nowa inicjatywa w tamtym regionie świata, bo w 1951 roku podpisany został Pakt Bezpieczeństwa Pacyfiku (ANZUS), którego sygnatariuszami były Australia, Nowa Zelandia i USA. Tamten pakt był przedsięwzięciem antykomunistycznym, natomiast AUKUS ma być paktem bezpieczeństwa. Chyba dla wszystkich jest jasne, iż jest on wymierzony w Chiny, które na naszych oczach stają się supermocarstwem, coraz bardziej zagrażając tym samym pozycji międzynarodowej USA – powiedział historyk.

Dr Leszek Pietrzak podkreślił, że AUKUS PACT jest dowodem na to, iż USA zmienia swoją politykę międzynarodową.

– Można sądzić, że dla Waszyngtonu rywalizacja z Chinami jest absolutnie najważniejsza i to tam będą skierowane wszystkie amerykańskie wysiłki. Tenże sojusz należy postrzegać jako próbę wciągnięcia Wielkiej Brytanii i Australii do rozgrywki z Chińczykami, jaka zapewne nastąpi. AUKUS na pewno jest sygnałem, że Amerykanie będą zmniejszali swoje zaangażowanie w Europie, a Rosja nie będzie już dłużej ich największym przeciwnikiem – oznajmił gość „Aktualności dnia”.

Z powstania aktu niezadowolona jest Francja, której władze nazwały pomysł zdradą, bo Australia zerwała pakt kupna francuskich okrętów podwodnych na rzecz amerykańskich i brytyjskich.

– Francuzi podnieśli larum, ponieważ tracą rynek zbytu dla własnego rynku zbrojeniowego. To kolejna dotkliwa strata, bo miało być sprzedanych 12 łodzi podwodnych o wartości 30 miliardów dolarów. Szczerze mówiąc, rynek południowowschodniej Azji w sensie geostrategicznym nie był istotny dla Francuzów, ale stanowił istotny element dla ich rynku zbytu – wskazał.

Istnieje realna szansa, że sojusz zostanie rozszerzony o nowych członków.

– Mogą to być Indie, bo to duży kraj, który jest rosnącym graczem w tamtym regionie. Kolejnym krajem są Filipiny, którym zawsze było bliżej do Amerykanów. Na pewno Japonia, która może obawiać się konfrontacji zarówno z Chinami, jak i Koreą. Zobaczymy w najbliższym czasie, w którą stronę AUKUS PACT pójdzie – podsumował dr Leszek Pietrzak.

Całą audycję „Aktualności dnia” z udziałem dr. Leszka Pietrzaka można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl