fot. PAP/Leszek Szymański

[TYLKO U NAS] Dr K. Nawrocki o kongresie „Historia mówi przez pokolenia”: Widzimy, że wiele młodych osób czeka na ofertę edukacyjną także w wirtualnej przestrzeni

Kongres pt. „Historia mówi przez pokolenia” jest rodzajem odpowiedzi, więc spotkamy na nim z jednej strony debaty publicystów, historyków, socjologów, szefów instytucji pamięci z całej Europy i z całego świata, a z drugiej strony spotkamy próbę wdrożenia nowoczesnych już rozwiązań, takich jak: strefa nowych technologii czy choćby kursy pierwszej pomocy – mówił dr Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja. Dodał, że wiele młodych osób czeka na ofertę edukacyjną także w wirtualnej rzeczywistości. Zakładamy i zachęcamy do czytania książek, publikacji, pogłębiania wiedzy historycznej. Chcemy być jako IPN prawdą historyczną o polskiej historii wszędzie tam, gdzie docieramy, do tych którzy będą kształtować przyszłość naszej ukochanej Rzeczpospolitej – zaznaczył gość Radia Maryja.

„Historia mówi przez pokolenia” – pod takim hasłem na PGE Narodowym w Warszawie rozpoczął się trzydniowy Kongres Pamięci Narodowej organizowany przez Instytut Pamięci Narodowej [czytaj więcej].

– Instytut Pamięci Narodowej działa przede wszystkim w sferze historycznej, przede wszystkim dotyczy historii XX wieku, ale także w sferze pamięci, o czym mówi nasza nazwa. Mowa o pamięci w świadomości historycznej Polaków, szczególnie młodego pokolenia, która pozwala nam docierać do tych grup, które mają choćby stosunek ambiwalentny do wydarzeń historycznych, a według badań, które opublikowaliśmy (pierwszych na tak dużą skalę po 1989 roku), widzimy, że wiele młodych osób czeka na ofertę edukacyjną także w wirtualnej rzeczywistości. Zakładamy i zachęcamy do czytania książek, publikacji, pogłębiania wiedzy historycznej. Chcemy być jako IPN prawdą historyczną o polskiej historii wszędzie tam, gdzie docieramy, do tych którzy będą kształtować przyszłość naszej ukochanej Rzeczpospolitej – zaznaczył dr Karol Nawrocki.

Gość audycji „Aktualności dnia” wyjaśnił również, że podczas badań przygotowanych przez zespół profesorów Uniwersytetu Rzeszowskiego wynika, że świadomość i wiedza historyczna budują postawy społeczne, obywatelskie i – jak dodał prezes IPN – jest się o co „bić”. Wyjaśnił, że jest też duży potencjał, który wynika z tych badań, ale i wiele wyzwań.

– Choćby rozdźwięk pomiędzy tym, co nauczyciele, ale też instytucje uznają za interesujące, a tym, czego oczekują uczniowie. (…) Kongres jest rodzajem odpowiedzi, więc spotkamy na nim z jednej strony debaty publicystów, historyków, socjologów, szefów instytucji pamięci z całej Europy i z całego świata, a z drugiej strony próbę wdrożenia nowoczesnych już rozwiązań, takich jak: strefa nowych technologii czy choćby kursy pierwszej pomocy, który patronuje Danuta Siedzikówna ps. „Inka”, więc jest to opowieść o tej samej bohaterce, o tych samych wartościach, ale nieco przez inny pryzmat – podkreślił gość Radia Maryja.

Prezes IPN zwrócił uwagę, że podczas kongresu są też obecni kombatanci.

– Dla młodzieży i dla dzieci to jest też możliwość „dotknięcia” prawdziwych bohaterów, uczestników, świadków wydarzeń historycznych. Jest to wydarzenie dla całych rodzin, które jednak – i to chciałbym podkreślić – są początkiem, a nie końcem drogi do refleksji nad pamięcią narodową – dodał dr Karol Nawrocki.

Ideą kongresu są z jednej strony dyskusje akademickie, a z drugiej przekazywanie zdobytej wiedzy młodzieży.

– Wciąż mówimy o tej samej prawdzie historycznej, o tej samej pamięci o polskich bohaterach, ale na różne sposoby – podsumował prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

Całą rozmowę z dr. Karolem Nawrockim z audycji „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl