[TYLKO U NAS] Dr J. Wiśniewski: Działania UE dot. bezpieczeństwa powinny tylko uzupełniać inicjatywy NATO

Jedność Sojuszu Północnoatlantyckiego oraz bezpieczeństwo powinny zdominować środowy szczyt NATO – ocenia dr Jan Wiśniewski, ekspert ds. międzynarodowych.

Polskę w Brukseli reprezentować będzie prezydent Andrzej Duda oraz minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. W przeddzień szczytu sekretarz generalny NATO oraz szefowie instytucji UE podpisali deklarację w sprawie bezpieczeństwa europejskiego. Dokument dotyczy m.in. poprawy mobilności wojsk i sprzętu, walki z terroryzmem oraz cyberprzestępczością.

Dr Jan Wiśniewski wskazuje, że dla Polski najważniejsze powinny być inicjatywy w sprawie bezpieczeństwa, jakie podejmuje NATO. Działania UE mogą je jedynie uzupełniać – dodaje ekspert.

– Pojawiają się różne inicjatywy ze strony UE dotyczące bezpieczeństwa. My musimy ustalić, za co odpowiada NATO, a za co UE, żeby to się nie duplikowało. Dla Polski najważniejsze są inicjatywy, które są podejmowane przez NATO. Rząd polski stoi na stanowisku, że zagadnienia bezpieczeństwa to priorytet, jeśli chodzi o działanie NATO, a UE i jej propozycje mają uzupełniać działania państw NATO – podkreśla ekspert.

Tematem, jaki z pewnością pojawi się na szczycie w Brukseli jest ostry apel USA o wzrost wydatków na obronność. Nakłady na armię są osią sporu na linii USA-Europa. W ostatnich dniach prezydent Donald Trump nie szczędził słów krytyki pod adresem państw UE, które nie przeznaczają 2 proc. PKB na obronność. Amerykański przywódca wskazał, że USA to skarbonka, którą wszyscy okradają. Z takim też przesłaniem wybiera się na jutrzejszy szczyt w Brukseli.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl