[TYLKO U NAS] Dr A. Konieczny: Wartością, która wynika z wieluset lat doświadczeń leśników, jest konieczność korzystania z dóbr leśnych

Wartością, która wynika z wieluset lat doświadczeń leśników, jest doświadczenie konieczności korzystania z dóbr leśnych i to jest oczekiwanie społeczeństwa – powiedział podczas sympozjum „Oblicza ekologii” w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu dr Andrzej Konieczny, dyrektor generalny Lasów Państwowych.

Dyrektor generalny Lasów Państwowych podkreślił, że „zagrożeniem dzisiaj jest również nasza reakcja na niebezpieczeństwa, jakie występują, reakcja: leśników, myśliwych, społeczeństwa, polityków, grup wpływu, influencerów, naukowców na zagrożenia”.

– Zagrożeniem może też być ocena kierunków zmian jakie zachodzą. W Polsce jest ponad 26,5 tys. leśników. Jesteśmy jedyną grupą zawodową związaną w naszej pracy ze środowiskiem i czasem efektu. Czas efektu jako pojęcie, które prowadzi do osiągania efektów, które robimy celowo, z zamiarem i gospodarczo. Prowadzimy gospodarkę leśną i nie możemy w żaden sposób maskować innymi działaniami tego, co robimy. Samo pojęcie gospodarka zawiera w sobie działanie rozsądne, celowe, po to, żeby uzyskać efekt, ale nasz efekt, i to też jest zagrożeniem dla nas samych, czas efektu to jest 100 lub więcej lat – podkreślił. 

Dr Andrzej Konieczny zwrócił uwagę, że w efekcie czasu bardzo ważne jest, by wpisać się i realizować oczekiwania społeczeństwa, jednak oczekiwania te cały czas ulegają zmianom.

– Wartością, która wynika z wieluset lat doświadczeń leśników, jest doświadczenie konieczności korzystania z dóbr leśnych i to jest oczekiwanie społeczeństwa, żeby w taki sposób prowadzić gospodarkę leśną, aby przy tym, że to człowiek steruje, człowiek rozumujący złożoność działania jako systemu leśnego. I dzięki temu możemy osiągać określone dobra przy zapewnieniu, przy spełnieniu, albo przy próbie spełnienia oczekiwań społecznych, które będą się zmieniać przez najbliższe 100 lat i na to się nakłada tzw. polityka klimatyczna – wyjaśnił dyrektor generalny Lasów Państwowych.

Gość sympozjum zaznaczył, że „mamy do czynienia ze spłyconą narracją nt. zmian klimatycznych”. Jego zdaniem powinniśmy rozmawiać o zmianach atmosferycznych, a nie klimatycznych.

– Proces, o którym możemy mówić, który jest zagrożeniem to jest gwałtowne zamieranie lasów, ono postępuje. (…) Wszystko jest związane z niekorzystnym klimatycznym bilansem wodnym z tym, że wchodzą nowe gatunki jako zagrożenie, jako kornik ostrozębny, ten kornik drukarz, to wszystko postępuje na zachód. Mamy uaktywnioną jemiołę. Mamy wiele innych czynników bakteryjnych. To wszystko razem powoduje, że te lasy nam zamierają, ale my jesteśmy przygotowani na to wyzwanie jako leśnicy – podsumował dr Andrzej Konieczny.

– Kolejnym wyzwaniem, związanym z całym procesem zmian atmosferycznych i niekorzystnego klimatycznego bilansu wodnego, są pożary. W tamtym roku wybuchło ponad 9 tys. pożarów, ale tylko 1/3 w Lasach Państwowych. Mamy sprzęt, mamy profilaktykę. Jesteśmy jedyną organizacją, jednostką publiczną w Unii Europejskiej, która dysponuje flotą 40-50 samolotów i śmigłowców, to wszystko jest staraniem leśników – dodał.  

radiomaryja.pl  

 

 

drukuj