[TYLKO U NAS] D. Pasek: AGROPROMOCJA 2022 to swoiste podziękowanie za plony, za wszystko to, co daje nasza ziemia – za cały owoc, który jest jej udziałem

Agropromocja to największe, jeśli chodzi o Małopolskę, święto rolnictwa. To swoiste podziękowanie za plony, za wszystko to, co daje nasza ziemia, za cały owoc, który jest jej udziałem. Ale to też doskonałe miejsce dla wszystkich: mieszkańców wsi, małych miasteczek czy dużych aglomeracji – podkreślał w czwartkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja Dominik Pasek, dyrektor Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, organizator wystawy.

W ten weekend (10-11 września) w Starym Sączu będzie miała miejsce wystawa rolnicza AGROPROMOCJA 2022. Jest to już trzydziesta, jubileuszowa odsłona tego wydarzenia, które odbywa się cyklicznie od 1991 roku.

– Dwie ostatnie odsłony AGROPROMOCJI ze względów oczywistych – przez pandemię – były odwołane, ale to był czas dla nas do tego, żeby zastanowić się nad podniesieniem rangi i znaczenia tej imprezy – zaznaczył Dominik Pasek.

Wydarzenie z wojewódzkiego stało się ogólnopolskie, stąd też zdecydowano, by odbyło się ono w Diecezjalnym Centrum Pielgrzymowania im. Jana Pawła II w Starym Sączu. W roku 1999 Papież Polak sprawował tam Mszę św., podczas której kanonizował św. Kingę – postać związaną z historią Starego Sącza.

– To symboliczne i duchowe miejsce będzie miejscem, w którym będzie odbywała się tegoroczna, jubileuszowa – przypomnę: trzydziesta – odsłona AGROPROMOCJI – podkreślił dyrektor Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.

W tegorocznej AGROPROMOCJI weźmie udział aż 400 wystawców.

– Nie byłoby wystawców, gdyby nie chęć i potrzeba organizowania takich wydarzeń. To swoiste podziękowanie za plony, za wszystko to, co daje nasza ziemia, za cały owoc, który jest jej udziałem. Ale to też doskonałe miejsce dla wszystkich: mieszkańców wsi, małych miasteczek czy też dużych aglomeracji – zaznaczył gość „Aktualności dnia”.

Wystawa skupia się w dużej mierze na promowaniu wysokiej jakości zdrowej żywności wytwarzanej przez polskich rolników, ale pełni także rolę edukacyjną.

– Przypomnę, że współorganizatorami od tego roku są nasza rodzima uczelnia krakowska – Uniwersytet Rolniczy w Krakowie oraz Instytut Zootechniki – Państwowy Instytut Badawczy w Balicach, jednostki naukowe o ogromnym dorobku – wskazał Dominik Pasek.

Instytut Zootechniki przygotował wystawę zwierząt, która promować ma rodzime rasy m.in. bydła czy owiec.

Oprócz tego na AGROPROMOCJI 2022 będzie można zapoznać się z najnowszymi technologiami, w tym z nowoczesnymi maszynami rolniczymi.

– Ale wracamy też do historii. Myślę, że do tej pory niespotykaną, jeśli chodzi o naszą wystawę, jest też część związana ze starymi maszynami, tymi, które były użytkowane kilkanaście, kilkadziesiąt lat temu – tutaj wspomnę o wystawie ciągników retro – mówił gość „Aktualności dnia”.

Zobaczyć będzie można też proces tradycyjnej orki w zaprzęgu konnym.

Swoje produkty podczas wystawy zaprezentują także Koła Gospodyń Wiejskich.

Wydarzeniu towarzyszyć będzie także wiele innych związanych z rolnictwem inicjatyw, jak np. piknik mleczarski.

Więcej o AGROPROMOCJI 2022 można przeczytać na [stronie internetowej] wystawy.

– To największe, jeśli chodzi o Małopolskę, święto rolnictwa – podsumował Dominik Pasek.

Patronat nad wydarzeniem objęli m.in. minister rolnictwa Henryk Kowalczyk, wojewoda małopolski Łukasz Kmita oraz marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski.

Patronat medialny nad wystawą sprawują Radio Maryja oraz TV Trwam.

Całość rozmowy jest dostępna [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj