twitter.com/DariuszMatecki

[TYLKO U NAS] D. Matecki o obradach Sejmu: Prawo powinno służyć ludziom, a nie być prawem samym w sobie. Całe zachowanie opozycji pokazuje, że są to ludzie nieodpowiedzialni

Nie mogę się zgodzić ze stwierdzeniem Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, że prawo jest ważniejsze od ludzkiego życia. Moim zdaniem życie zawsze trzeba stawiać na pierwszym miejscu, tak jak mówił śp. Kornel Morawiecki, że prawo powinno służyć dla narodu, a nie odwrotnie. Posłowie, chcąc się sprzeciwić rządzącym, twierdząc, że musi dojść do stacjonarnego posiedzenia Sejmu, narazili nie tylko siebie, swoich kolegów z ław sejmowych, ale również pracowników Sejmu – podkreślił Dariusz Matecki, prawnik i szczeciński radny, podczas „Aktualności dnia” w Radiu Maryja.  

W obliczu niebezpieczeństwa zarażenia się koronawirusem Marszałek Sejmu Elżbieta Witek zaproponowała zdalne głosowanie Sejmu. Ta forma przez posłów opozycji została jednak uznana jako niekonstytucyjna. W konsekwencji doprowadzili do konieczności spotkania się parlamentarzystów w gmachu budynku na Wiejskiej.

– Nie mogę się zgodzić ze stwierdzeniem pani Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, że prawo jest ważniejsze od ludzkiego życia. Moim zdaniem życie zawsze trzeba stawiać na pierwszym miejscu, tak jak mówił śp. Kornel Morawiecki, że prawo powinno służyć dla narodu, a nie odwrotnie. Posłowie, chcąc się sprzeciwić rządzącym, twierdząc, że musi dojść do stacjonarnego posiedzenia Sejmu, narazili nie tylko siebie, swoich kolegów z ław sejmowych, ale również pracowników Sejmu, gdzie bardzo wiele osób tam pracujących to osoby starsze, tuż przed emeryturą. Proszę sobie teraz wyobrazić, że jedna z osób, które były w Sejmie ma koronawirusa. W tej chwili większość ludzi musiałaby pójść na kwarantannę. To było zagrożenie. Uważam, że prawo powinno służyć ludziom, a nie być prawem samym w sobie. Całe to zachowanie opozycji pokazuje, że są to ludzie nieodpowiedzialni – zaznaczył Dariusz Matecki.

W piątek posiedzenie Sejmu odbyło się już zdalnie. Prawo i Sprawiedliwość przygotowało zmiany w regulaminie Izby, które umożliwiły wszystkim posłom pracę online.

Warto podkreślić, że bardzo dobrze przebiegło już wczorajsze posiedzenie Sejmu online. Wszyscy tak na to narzekali, a rzeczywiście wyszło to bardzo dobrze. Chyba pierwszy raz była tak wysoka frekwencja w głosowaniach. Praktycznie głosowali wszyscy posłowie – zwrócił uwagę prawnik.

W codziennych dyskusjach totalna opozycja bardzo często odwołuje się do działań Parlamentu Europejskiego jako poczynań podejmowanych na poziomie wzorcowym. Gdy PE wprowadził już głosowanie zdalne, opozycja w Polsce wciąż pozostawała przy zdaniu, że posiedzenie Sejmu musi być stacjonarne.

– Nawet w Parlamencie Europejskim można było przeprowadzić od razu głosowania online, ja jestem radnym w Szczecinie i tu też będziemy mieli posiedzenie Rady Miasta online, z dyrektorem biura Rady Miasta już testowałem system, to wszystko działa.  Po to mamy technologie, żeby z nich korzystać. Po to mamy nowoczesne technologie, żeby w razie takich przypadków jak teraz – nie narażać ludzi. To jest coś, z czego wszyscy powinniśmy korzystać – mówił gość Radia Maryja.

Dariusz Matecki od około dwóch tygodni przebywa w szpitalu zakaźnym, gdyż wykryto u niego koronawirusa. Zaraził się wirusem z powietrza, będąc na spotkaniu towarzyskim w Warszawie. Pierwszymi objawami były zmęczenie i ból głowy, po kilku dniach pojawiła się wysoka gorączka oraz kaszel. Radny apeluje, by uważać i przebywać jak najwięcej w domu.

– Leczenie przebiega bardzo, bardzo dobrze. Od samego początku otrzymywałem kroplówki i leki. Mam nadzieję, że udało się pokonać tę chorobę, w tej chwili czuję się bardzo dobrze (…). To doświadczenie nie jest łatwe. Trzeba (…) ograniczyć spotkania z ludźmi. Będzie to na pewno bardzo trudne podczas Świąt Wielkanocnych. Pochodzę z rodziny o głębokich tradycjach, też katolickich i co roku spotykaliśmy się dużą grupą osób. W tym roku niestety nie dojdzie do takiego świątecznego spotkania, więc na pewno będzie to bardzo ciężkie – mówił w „Aktualnościach dnia”.   

Cała rozmowa z radnym Dariuszem Mateckim dostępna jest [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj