fot. facebook/A.Soboń

[TYLKO U NAS] A. Soboń: Mamy 35 tys. mieszkań w różnym stopniu realizacji

Mamy dzisiaj 35 tys. mieszkań w różnym stopniu realizacji: od mieszkań budowanych po mieszkania projektowane oraz te, które mają dopiero ostateczne decyzje inwestycyjne i będą przechodziły do etapu projektowania. Chcemy dojść do 100 tys. mieszkań z końcem tego roku – zaznaczył wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń podczas sobotnich „Aktualności dnia” w Radiu Maryja.

Rządowy program Mieszkanie Plus jest jednym z głównych filarów Narodowego Programu Mieszkaniowego. Jego podstawowym celem jest zwiększenie liczby przystępnych cenowo mieszkań dostępnych na rynku.

– Dzisiaj mamy 35 tys. mieszkań w różnym stopniu realizacji: od mieszkań budowanych po mieszkania projektowane (tych jest najwięcej) oraz te, które mają dopiero ostateczne decyzje inwestycyjne i będą przechodziły do etapu projektowania. Natomiast po 15 sierpnia, kiedy wejdzie w życie nowelizacja ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości, będzie można wykorzystać grunty Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa czy Agencji Mienia Wojskowego. Mamy tam potencjał na 63 tys. mieszkań – wskazał Artur Soboń.

Polityk podkreślił, że z końcem roku liczba mieszkań ma wzrosnąć do 100 tys. Dodał, że potrzeba na to 30 mld zł.

– To cel, który postawił przez nami pan premier. Nie jest to łatwe do zrealizowania, ale jestem dobrej myśli, że jesteśmy w stanie ten cel osiągnąć – mówił wiceminister.

Po przystąpieniu do programu Mieszkanie Plus można też otrzymać dopłatę do czynszu na pierwsze 15 lat wynajmu nieruchomości.

– Od 300 do 700 zł dopłaty miesięcznie do czynszu przez 15 lat może dodatkowo otrzymać rodzina w ramach wsparcia od państwa. Jest to finansowane bezpośrednio z budżetu państwa. O tę dopłatę będzie można pomniejszyć czynsze. Wydaje mi się, że będzie to atrakcyjne, a nawet już jest. Mamy pierwsze inwestycje, które weszły w ten system dopłat i niemal wszyscy w Białej Podlaskiej skorzystali z tych dopłat – wyjaśnił gość Radia Maryja.

Cała rozmowa z wiceministrem Arturem Soboniem dostępna jest [tutaj].

 

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl