Tusk wyklucza powiaty z programu „Mieszkanie dla Młodych”?

Rząd Donalda Tuska wyklucza Polskę powiatową z programu „Mieszkanie dla Młodych” – alarmuje poseł Andrzej Adamczyk.

Projekt „Mieszkanie dla Młodych” przewiduje dopłaty do kredytów na zakup nowego mieszkania na rynku pierwotnym. A takie będą dostępne jedynie w metropoliach – mówi poseł Andrzej Adamczyk.

Wskazuje na to skala wydawanych pozwoleń na budowę i geografia powstawania nowych mieszkań – wyjaśnia wiceszef sejmowej Komisji Infrastruktury.

– W Polsce mamy 379 powiatów. W 2012 roku w 198 powiatach nie rozpoczęto ani jednej budowy budynków wielomieszkaniowych, czyli w 198 powiatach nie będzie tego produktu, który będą mogli kupić ci ludzie. To będą wszystkie te powiaty poza metropoliami. W następnych 80 powiatach to jest 1 do 50 mieszkań, które rozpoczęto budować w 2012 roku. To w sumie oznacza, że 75 proc. powierzchni kraju będzie wykluczone z możliwości skorzystania z tego wsparcia. Kto będzie korzystał? Tylko i wyłącznie młodzi ludzie mieszkający w metropoliach. Polska powiatowa czyli ¾ terytorium państwa Donald Tusk wyklucza z pomocy młodym ludziom w nabywaniu mieszkania – powiedział poseł Andrzej Adamczyk.

Rząd cofa również ulgi z tytułu zwrotu podatku VAT, z których korzystali budujący domy i remontujący mieszkania – dodaje poseł Andrzej Adamczyk.

– Z ulgi w 2011 roku skorzystało 480 tys. Polaków, a kwota ulgi to ok. 1 mld 200 mln. Jeszcze parę miesięcy temu Sławomir Nowak zapowiedział w imieniu Donalda Tuska, że ulgi te zostaną przesunięte na wsparcie programu „Mieszkanie dla Młodych”. Dzisiaj kiedy pytamy jaka będzie wysokość wsparcia dowiadujemy się, że to będzie 500-600 mln. Kolejny raz Rostowski, Tusk i cała reszta, robią wszystko, aby zatykać dziurę budżetową. Robią wszystko, aby przejąć finanse państwa na jakieś bzdurne wydatki, bo na to czego się domagamy nigdy pieniędzy nie ma – podkreśla poseł Andrzej Adamczyk.

Projekt „Mieszkanie dla Młodych” ma zastąpić wygaszony w 2012 r. poprzedni program mieszkaniowy zatytułowany „Rodzina na swoim”, który przygotowało PiS. Umożliwiał on nabycie mieszkania z pomocą państwa zarówno na rynku wtórnym jak i pierwotnym. Poza tym, można było skorzystać z dopłaty do odsetek od kredytu na indywidualną budowę własnego domu.

Z programu „Rodzina na swoim” w latach 2007 – 2012 mogło skorzystać 181 tys. rodzin. Poza tym, budownictwo na skutek działania programu otrzymało blisko 33 mld zł.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl