fot. R. Sobkowicz

Tusk nie chce rozmawiać na temat wraku

Premier Donald Tusk nie będzie rozmawiał z szefową dyplomacji UE Catherine Ashton nt. zwrotu przez Rosjan wraku Tu-154M.

Premier dodał, że nie ma zdania, czy temat zwrotu polskiego samolotu powinien formalnie być podniesiony podczas najbliższego szczytu UE-Rosja. Poseł Bartosz Kownacki odnosząc się do tej wypowiedzi stwierdził, że premier ma świadomość, że zabiegi polskiej dyplomacji nie przyniosą efektu.

– Błędy, które zostały popełnione, bezpośrednio po katastrofie; skutkują tym wszystkim, z czym mamy dziś do czynienia. Pan premier ma tego świadomość. Natomiast rozbieżne informacje, które płyną z Rady Ministrów, m.in. rozbieżność między tym co mówi minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, który uważa, że ta sprawa powinna stanąć w trakcie rozmów z Rosją i  to co mówi dziś premier Donald Tusk, – bardzo źle świadczy o poziomie prowadzenia polityki zagranicznej w Polsce. Nie może być tak, że premier używa zupełnie innych słów i zupełnie co innego mówi aniżeli minister spraw zagranicznych. Trudno w takiej sytuacji oczekiwać jakiegokolwiek sukcesu – powiedział poseł Bartosz Kownacki.

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski poinformował w poniedziałek, że na forum Rady ds. Zagranicznych UE poprosił Catherin Ashton, aby podczas grudniowego szczytu UE-Rosja formalnie została podniesiona kwestia potrzeby zwrotu wraku Tu-154M.

Catherine Ashton przyjęła do wiadomości prośbę ministra – podały jej służby prasowe.

 

Wypowiedź posła Bartosza Kownackiego


Pobierz Pobierz

RIRM

drukuj