Turcja/Media: 49 osób zatrzymano za planowanie ataków przed referendum

49 osób – rzekomo powiązanych z tzw. Państwem Islamskim (ISIS) – zostało zatrzymano w Turcji za planowanie „spektakularnych ataków” przed niedzielnym referendum w sprawie zmiany systemu politycznego z parlamentarnego na prezydencki – podała agencja Anatolia w sobotę.

Jak poinformowała państwowa agencja, policja po otrzymaniu anonimowej informacji przeprowadziła akcje równocześnie w siedmiu dzielnicach Stambułu; wśród zatrzymanych jest 41 obcokrajowców.

Według Anatolii podejrzani są powiązani również z osobami odpowiedzialnymi za atak na stambulski klub nocny Reina w noc sylwestrową; zginęło wówczas 39 osób.

W powiązanych z ISIS publikacjach, ukazujących się w językach angielskim i tureckim, ta dżihadystyczna organizacja apeluje do swych zwolenników o dokonywanie ataków skierowanych przeciw niedzielnemu referendum. Głosowanie nazywa sprzeciwianiem się woli Boga, a muzułmanów uczestniczących w wyborach określa jako „niedowiarków”.

W niedzielę w Turcji odbędzie się referendum w sprawie zmian w konstytucji, znacząco poszerzających obecne uprawnienia głowy państwa. Prezydent miałby być jednocześnie szefem państwa i rządu, mógłby sprawować władzę za pomocą dekretów, a także rozwiązywać parlament; wzrósłby też jego wpływ na wymiar sprawiedliwości.

Krytycy takiego rozwiązania twierdzą, że grozi ono skupieniem ogromnej władzy w rękach jednego człowieka, obecnego prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl