fot. PAP/Radek Pietruszka

Turcja: Prezydent R. Erdogan liczy na poprawę stosunków z USA

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział w poniedziałek, że Turcja i Stany Zjednoczone wkraczają w „nową erę” w stosunkach między obydwoma krajami. Wezwał jednak Waszyngton do poszanowania suwerenności państwa tureckiego.

Podczas przemówienia telewizyjnego po posiedzeniu rządu Recep Erdogan wezwał USA do poszanowania suwerennych praw Turcji, wyraźnie nawiązując do decyzji Ankary o zakupie rosyjskiego systemu obrony przeciwrakietowej S-400, a także do walki Ankary z organizacjami kurdyjskimi, które uważa za terrorystyczne.

Agencja AP zauważyła, że Recep Erdogan wygłosił komentarz na temat stosunków Turcji z USA tydzień po spotkaniu z prezydentem USA Joe Bidenem na marginesie szczytu NATO w Brukseli, który miał miejsce w ubiegły poniedziałek.

Według AP prezydent w ten sposób próbuje naprawić nadszarpnięte relacje z USA i innymi zachodnimi partnerami, w okresie gdy jego rząd zmaga się ze spowolnieniem gospodarczym, spowodowanym pandemią koronawirusa.

„Wierzymy, że na czas rozwiążemy problematyczne kwestie między nami, w oparciu o naszą wzajemną wrażliwość i oczekiwania. Zgodziliśmy się, że nie ma problemu, którego nie można przezwyciężyć, a wręcz przeciwnie, obszary współpracy są coraz większe i bardziej opłacalne” – powiedział turecki prezydent.

W ostatnich kilkunastu miesiącach między Turcją a USA dochodziło do szeregu nieporozumień, a dwa zasadnicze punkty sporne dotyczyły wsparcia USA dla sił kurdyjskich w Syrii i zakupu przez Ankarę systemu S-400, co spowodowało wykluczenie Turcji przez Waszyngton z programu produkcji myśliwców F-35 oraz nałożenie sankcji na wysokich rangą urzędników tureckiego przemysłu obronnego.

Recep Erdogan opisał swoje rozmowy z Joe Bidenem jako kompleksowe i produktywne i powiedział, że obaj zgodzili się spotkać ponownie.

„Wierzymy, że otworzyliśmy drzwi do nowej ery stosunków ze Stanami Zjednoczonymi na pozytywnych i konstruktywnych podstawach” -powiedział Recep Erdogan.

Podkreślił, że „jedynym żądaniem Turcji jest poszanowanie jej suwerennych praw politycznych i gospodarczych oraz wspieranie walki prowadzonej przeciwko organizacjom terrorystycznym wewnątrz i poza jej granicami”.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl