Turcja: W czwartek spotkanie Najwyższej Rady Wojskowej

Turecka Najwyższa Rada Wojskowa (YAS) zbierze się w czwartek, 28 lipca – podała w sobotę prywatna telewizja NTV, cytując prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana.

Zazwyczaj spotkania YAS odbywają się w sierpniu, ale w tym roku posiedzenie zostanie zorganizowane wcześniej z powodu niedawnej nieudanej próby zamachu stanu. Wojskowi zbiorą się w pałacu prezydenckim, a nie w siedzibie sztabu generalnego – dodała NTV.

Erdogan powiedział niedawno w wywiadzie udzielonym agencji Reutera, że po próbie puczu z 15 lipca, w wyniku której zginęło co najmniej 246 osób, tureckie siły zbrojne zostaną wkrótce zrestrukturyzowane.

Zapowiadał, że posiedzenie YAS może odbyć się nawet o tydzień wcześniej niż zwykle, aby nadzorować proces restrukturyzacji armii. Według Erdogana zakończy się on bardzo szybko i zaowocuje korzystnymi zmianami.

Dzień po puczu władze rozpoczęły czystki, bezprecedensowe od czasu dojścia do władzy w 2002 roku Partii Sprawiedliwości i Rozwoju na fali poparcia dla powrotu islamu do polityki tureckiej. Od 16 lipca zatrzymano około 11 tys. osób – żołnierzy i oficerów, sędziów, prokuratorów, urzędników. Ponadto zawieszono w obowiązkach blisko 50 tys. pracowników oświaty i administracji publicznej.

Turecki rząd prowadzi w ten sposób „czyszczenie” sektora publicznego z sympatyków mieszkającego w USA islamskiego kaznodziei Fethullaha Gulena, którego Erdogan oskarża o zorganizowanie puczu. Tureckie władze są zdania, że ludzie Gullena zinfiltrowali wiele urzędów i żądają jego wydania przez Stany Zjednoczone.

Od czwartku w Turcji obowiązuje stan wyjątkowy.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl