fot. pixabay.com

Trwają dyskusje na szczeblu Rady Dialogu Społecznego ws. płacy minimalnej. Decyzja ma zapaść w przyszłym tygodniu

W przyszłym tygodniu Rada Dialogu Społecznego zajmie ostateczne stanowisko ws. rządowej propozycji płacy minimalnej i stawki godzinowej w przyszłym roku.

Z dotychczasowych obrad wynika, że raczej nie będzie jednomyślności wśród partnerów społecznych. Wówczas finalna decyzja będzie należała do Rady Ministrów, która ma czas na jej podjęcie do 15. września.

Rząd przedstawił RDS propozycję, zgodnie z którą minimalne wynagrodzenie za pracę w 2021 r. ma wynieść 2,8 tys. złotych, co oznacza wzrost o 200 złotych oraz minimalną stawkę godzinową w wysokości 18,30 złotych.

Takie kwoty zaakceptowała „Solidarność” oraz  Związek Pracodawców Prywatnych. Inne organizacje związkowe zaproponowały albo wyższe stawki na poziomie ponad 3 tys. złotych, albo niepodnoszenie ich w ogóle, bądź ustawowy limit w kwocie 2 tys. 714 złotych.

Rząd jednak zaproponował wzrost wskazał wiceszef  Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej Stanisław Szwed.

– Rada Ministrów zaproponowała wyższe składki, wychodząc z założenia, że płaca minimalna musi też odpowiadać na zapotrzebowania i możliwości utrzymywania się, jeśli chodzi o koszty utrzymania. Dla nas ważne jest to, że chcemy utrzymać płacę minimalną na poziomie 50 procent. W tym przypadku będzie to 53 proc. przeciętnego wynagrodzenia, a to oznacza, że jesteśmy w górnym pułapie – w odniesieniu do średniej płacy minimalnej – w całej Unii Europejskiej – wskazał wiceminister.

W przyszły czwartek na plenarnym posiedzeniu Rada Dialogu Społecznego ostatecznie ustosunkuje się do tych stawek.

– Wiemy, że RDS raczej nie wypracuje jednego stanowiska, bo nie ma zgody wszystkich partnerów. Ostateczna decyzja będzie przyjęta przez Radę Ministrów w terminie do 15 września, bo taki mamy wyznaczony termin. Po wstępnej decyzji Rady Ministrów ta stawka nie może być niższa – podkreślił Stanisław Szwed.

Wiceszef resortu pracy ocenił, że przy takim scenariuszu raczej pozostanie stawka, którą w pierwotnym projekcie zaproponował rząd.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl