fot. PAP/Viacheslav Ratynskyi

Trwa obrona Siewierodoniecka

Blisko 100 dni temu Rosjanie rozpoczęli wojnę na Ukrainie. Siły Federacji Rosyjskiej cały czas atakują Siewierodonieck.

 

 

Pod rosyjskim ostrzałem znalazł się Charków. Płoną budynki cywilne.

 

– Były wybuchy. Wszyscy szukaliśmy schronienia. Kiedy wyszedłem na ulicę, wszystko się uspokoiło. Spojrzałem i zobaczyłem kłęby czarnego dymu – mówił jeden z mieszkańców.

 

Sytuacja w Donbasie jest niezwykle trudna. To tu Rosjanie skoncentrowali wszystkie swoje siły. Ewakuacja jest niemożliwa. Mieszkańcy próbują uciekać na własną rękę, ale Rosjanie strzelają nawet do transportów humanitarnych. W poniedziałek w wyniku ostrzału zginął francuski dziennikarz, który przeprowadzał ewakuację z obwodu ługańskiego.

– Siewierodonieck, Liszczańsk, Bachmut, Awdiejewka, Kurachowe, Słowiańsk i kilka innych miast pozostają kluczowymi celami dla okupantów – powiedział Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy.

 

Trwa obrona Siewierodoniecka. Szturm na ostatni duży bastion Ukrainy w obwodzie ługańskim odbywa się na kilku kierunkach równocześnie.

– Sytuacja w Siewierodoniecku jest tak skomplikowana, jak to tylko możliwe. Okupantom udało się wyjść z obrzeży, gdzie znajduje się Hotel Mir i przesunąć się nieco głębiej w miasto. Teraz nadal trwają walki uliczne – poinformował Serhij Hajdaj, szef władz obwodu ługańskiego.

 

Wojska ukraińskie przeprowadzają kontrofensywę w obwodzie chersońskim i wyzwalają kolejne miejscowości spod rosyjskiej kontroli. Administracja Joe Bidena podjęła decyzję o niedostarczeniu na Ukrainę rakiet M142 HIMARS.

– Nie zamierzamy wysyłać na Ukrainę systemów rakietowych, które mogą uderzyć w Rosję – oznajmił Joe Biden, prezydent USA.

 

Trwają rozmowy na temat dostarczenia Ukrainie precyzyjnych pocisków kierowanych krótszego zasięgu, które trafiają w cele oddalone maksymalnie o 70 km. Kijów w odpowiedzi na decyzję prezydenta Stanów Zjednoczonych podkreślił, że rakiety o krótszym zasięgu wystarczą Ukrainie do obrony.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl