Trwa konflikt koreański

Utrzymuje się napięta sytuacja w Korei Południowej. Władze tego kraju postanowiły ograniczyć od jutra dostęp swoich pracowników do wspólnej z Koreą Północną strefy przemysłowej Kaesong.

Rząd w Seulu zdecydował się na ograniczenie liczby pracowników Korei Południowej we wspólnej, koreańskiej strefie przemysłowej. To reakcja na dokonanie przez Koreę Północną w ubiegłym tygodniu próby z bronią nuklearną.

– Biorąc pod uwagę bezpieczeństwo naszych ludzi, we wtorek, 12 stycznia rząd zamierza ograniczyć zatrudnienie pobytu w kompleksie przemysłowym Kaesong do minimum – zaznacza rzecznik południowokoreańskiego ministerstwa ds. zjednoczenia narodowego Jeong Joon-Hee.

W strefie tej pracują mieszkańcy obu państw koreańskich. Przynosi ona władzom w Pjongjangu znaczne dochody. Jedna z koreańskich agencji prasowych pisze, że Stany Zjednoczone mogą w lutym wysłać lotniskowiec na wody w regionie Półwyspu Koreańskiego. Amerykanie jednak nie potwierdzają tych doniesień. Agencja zwraca uwagę, że za miesiąc amerykański lotniskowiec może wziąć udział we wspólnych ćwiczeniach wojsk Korei Południowej i Stanów Zjednoczonych. Byłaby to kolejna demonstracja siły wobec komunistycznego reżimu Korei Północnej, który informował o przeprowadzeniu próby z wykorzystaniem broni wodorowej.


TV Trwam News/RIRM

drukuj