Trwa akcja „Żniwa mogą być bezpieczne”

„Żniwa mogą być bezpieczne” – pod takim hasłem trwa akcja na polach województwa podlaskiego. Pracownicy Okręgowego Inspektoratu Pracy i Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego sprawdzają, czy rolnicy przestrzegają zasad bezpieczeństwa podczas żniw.

Postęp w mechanizacji rolnictwa wprowadził wiele ułatwień dla gospodarzy, ale też pojawiło się wiele zagrożeń. Dlatego bardzo ważne jest dziś przypominanie o zasadach bezpieczeństwa.

Stan techniczny maszyny, jej oświetlenie, czy osłony przy ruchomych częściach sprzętu – te rzeczy sprawdza komisja. Przez dwa tygodnie pracownicy Okręgowego Inspektoratu Pracy i KRUS będą składać niezapowiedziane wizyty na polach gospodarzy.

– Żniwa mogą być bezpieczne. To ma przede wszystkim na celu ostrzeganie rolników przed zagrożeniami w czasie prac żniwnych – powiedział Bartłomiej Królik z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Białymstoku.

Choć rolnicy mają coraz lepszy i nowocześniejszy sprzęt, to stare nawyki wciąż pozostają – zwrócił uwagę Łukasz Gilewski z KRUS w Białymstoku.

– Często ludzie, którzy ulegają wypadkom z udziałem maszyn, usuwają różnego rodzaju awarie, usterki, czy też zapchania zieloną masą w prasach, robią to przy włączonym napędzie, a wiadomo, tam gdzie się wepchnie nogę, rękę, to może to skutkować pochwyceniem tej kończyny i nie daj Boże amputacją – poinformował Łukasz Gilewski.

Dlatego należy pamiętać, by jakąkolwiek usterkę usuwać przy wyłączonym napędzie, bo o wypadek nietrudno.

– Dużo wypadków jest w rolnictwie i to jest podstawa, żeby było bezpieczeństwo. Dzisiaj wiadomo, że można stracić zdrowie, bo to jest ciężka praca i mała nieuwaga i można pożegnać się z życiem – zaznaczył rolnik Bogusław Rutkowski.

W ostatnim czasie liczba wypadków na polach znacząco spadła, także tych ciężkich, które kończą się trwałym kalectwem – zauważył Bartłomiej Królik.

– Tych wypadków w porównaniu jeszcze z sprzed 5, 6 lat jest połowa mniej. Świadomość w tym czasie bardzo wzrosła i rolnicy dużo większą uwagę przywiązują do tego, żeby pracować bezpieczniej – powiedział Bartłomiej Królik.

Jeśli jednak dojdzie do wypadku, gospodarz ma prawo ubiegać się o odszkodowanie. Należy zgłosić się do najbliższej jednostki terytorialnej KRUS i powiadomić o wypadku. Można to zrobić także telefonicznie, za pomocą maila czy też listownie.

– Następnie po zgłoszeniu wypadku przyjeżdża pracownik do osoby poszkodowanej. Spisuje zeznania z poszkodowanym, ewentualnie ze świadkami. Dokonuje oględzin miejsca wypadku i następnie, jeżeli wypadek jest uznany za wypadek przy pracy rolniczej, osoba jest kierowana na komisje lekarską, gdzie lekarz stwierdza procentowy uszczerbek na zdrowiu. I adekwatnie do tego uszczerbku, jest wypłacane jednorazowe odszkodowanie – podkreślił Łukasz Gilewski.

W ramach akcji na polach województwa podlaskiego prowadzony jest także konkurs pt. „Żniwa mogą być bezpieczne”.

– Nagradzamy rolników, którzy są najlepiej przygotowani do tych żniw i prowadzą prace w sposób bezpieczny. Podsumowanie konkursu jest w czasie dożynek wojewódzkich – wskazał Bartłomiej Królik.

W ramach akcji rolnicy otrzymują odblaskową kamizelkę, rękawice robocze oraz broszury przypominające o bezpiecznej pracy podczas żniw.

TV Trwam News/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl