Troje dziennikarzy skazanych za krytykowanie rządu

Troje wietnamskich dziennikarzy, którzy w mediach internetowych krytykowali komunistyczne władze swego kraju, zostało skazanych za rozpowszechnianie antyrządowej propagandy na kary od czterech do 12 lat więzienia.

Najbardziej znany z dziennikarzy Nguyen Van Hai, który we wrześniu 2008 roku był skazany na dwa lata pozbawienia wolności za rzekome oszustwa finansowe, otrzymał najsurowszy wyrok – 12 lat więzienia.

Druga oskarżona, była policjantka Ta Phong Tan, została skazana na 10 lat. Pod koniec lipca matka dziennikarki podpaliła się przed jednym z budynków rządowych, żeby zaprotestować przeciwko traktowaniu jej córki. Trzeci oskarżony Phan Thanh Hai otrzymał wyrok czterech lat więzienia.

Cała trójka była sądzona w mieście Ho Chi Minh na południu Wietnamu.

Jak zauważa jedna z agencji, procesy wytaczane dziennikarzom należą obecnie do głównych działań podejmowanych przez komunistyczne władze Wietnamu w ramach kampanii przeciwko niezależnym blogerom i innym prodemokratycznym działaczom.

Nguyen Van Hai, Ta Phong Tan i Phan Thanh Hai należą do „Klubu Wolnych Dziennikarzy”, grupy dziennikarzy obywatelskich, którzy zamieszczają swoje teksty w internecie.

Ta Phong Tan jako była policjantka pisała na blogu „Sprawiedliwość i Prawda”, gdzie krytykowano nadużywanie uprawnień przez policję. Nguyen Van Hai krytykował rząd za nieporadność w sporze z Chinami wokół wysp na Morzu Południowochińskim.

Blogerzy zostali oskarżeni o pisanie artykułów „fałszujących działania rządu i sprzeciwiających się władzy”. Międzynarodowe organizacje praw człowieka potępiły proces i zaapelowały o uwolnienie dziennikarzy.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl