fot. Monika Bilska

Toruńskie sanktuarium: trwa triduum przed 157. rocznicą powstania styczniowego

W Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II trwa triduum poprzedzające 157. rocznicę wybuchu powstania styczniowego. Uroczystości rozpoczęły się w niedzielę i potrwają do wtorku. Podczas każdej Mszy świętej wierni modlą się za powstańców, którzy oddali swoje życie za Ojczyznę.

Kustosz sanktuarium o. Andrzej Laskosz CSsR wskazał, że przy świątyni znajduje się płaskorzeźba upamiętniająca narodowy zryw z 1863 r. W ten sposób chcemy oddać hołd Rodakom, którzy pragnęli wolnej Polski – dodał.

– Chcemy przypominać sobie nawzajem, że ponad 200 tysięcy Polaków brało udział w powstaniu styczniowym, że miało miejsce ponad 1200 potyczek i również trzeba pamiętać, że ponad 20 tysięcy Polaków zostało zesłanych na Sybir, a ponad 10 tysięcy to ci, którzy wyemigrowali, wielu również umarło. To dla Polaków w tamtejszych czasach było niesamowicie potrzebne, że jednak Polacy w sercach noszą wielką miłość do Ojczyzny, a patriotyzm i mocny duch obudziły się jeszcze mocniej – powiedział o. Andrzej Laskosz CSsR.

Powstanie styczniowe rozpoczęło się 22 stycznia 1863 r. Manifestem Tymczasowego Rządu Narodowego. Objęło tereny zaboru rosyjskiego.

Po jego zakończeniu jesienią 1864 r., Polacy spotkali się z liczną represją ze strony carskiej m.in. aktywną rusyfikacją oraz zesłaniem na Sybir. Ponadto, za udział w powstaniu, Rosjanie skazali na śmierć ok. 700 osób.

RIRM

drukuj