Toruń stara się o utworzenie Regionalnego Centrum Eksperckiego Europejskiej Agencji Kosmicznej

Toruńscy naukowcy i przedsiębiorcy walczą o utworzenie w Toruniu Regionalnego Centrum Eksperckiego Europejskiej Agencji Kosmicznej. W tej sprawie odbyły się już spotkania z przedstawicielami resortu rozwoju, Polskiej Agencji Kosmicznej oraz wicepremierem Jarosławem Gowinem.

O powstanie Regionalnego Centrum Eksperckiego walczy Gdańsk, Poznań i Toruń. Jest o co walczyć, bo jak przystało na kosmiczny biznes, może przynieść świetlaną przyszłość.

– To jest stworzenie podmiotu, który z jednej strony będzie świadczył wysoko przetworzone usługi w zakresie sektora kosmicznego, a z drugiej strony będzie na przykład generował miejsca pracy – podkreśla prof. Maciej Konacki z Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika Polskiej Akademii Nauk.

Obecnie na orbicie wokół Ziemi porusza się około dziesięciu tysięcy sztucznych satelitów oraz szczątki po tych starych i uszkodzonych. Każdy z elementów ma inną prędkość i inną trajektorię lotu. Choć Polska nie posiada swojego satelity na orbicie, to jednak toruńscy naukowcy wraz z przedsiębiorcami chcą informować z wyprzedzeniem zagranicznego właściciela danej satelity o ryzyku zderzenia z niepożądanym obiektem. Zainteresowanie powinno być, bo koszt takiej satelity, to naprawdę kosmiczna suma i szkoda by było ją uszkodzić. Choć samego wszechświata jak na razie nie sposób w pełni ogarnąć, to jednak potencjalny ruch kosmicznych śmieci można przewidzieć.

– Żeby takie pomiary wykonywać, potrzebna jest sieci teleskopów, a oprócz tego trzeba dobrze rozumieć orbitalną ewolucję takich obiektów. Czyli obserwujemy, następnie wykorzystujemy wiedzę na temat ruchu orbitalnego ciał na orbicie wokół Ziemi i w oparciu o te dwa fundamenty jesteśmy w stanie przewidzieć, gdzie ten obiekt znajdzie się za kilka dni –podkreśla prof. Maciej Konacki.

O wyborze miasta, w którym powstanie Regionalne Centrum Eksperckie zdecyduje Europejska Agencja Kosmiczna. Powinno to nastąpić w ciągu kilku najbliższych miesięcy.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl